Brno – Život s handicapem si ode dneška až do konce června mohou vyzkoušet návštěvníci brněnského výstaviště. Nadace Sirius pro ně v rámci projektu Chodící lidé připravila interaktivní výstavu pojmenovanou Naše cesta, na které prožijí každodenní situace, jimž musí čelit vozíčkáři, slepci nebo lidé se ztrátou sluchu.
Jaký je život s handicapem? Napoví brněnská výstava
„Naše cesta není klasická výstava, kde si nesmíte na nic sáhnout. Nebudeme na ní mentorovat, dojímat se ani děsit. Ale zcela záměrně budeme děti i dospělé přímo zapojovat do konkrétních situací ze života člověka se zdravotním postižením,“ přibližuje koncept výstavy projektová manažerka Slávka Hocká. „Cílem výstavy je ukázat, že při troše snahy, porozumění a účelné pomoci mohou být i lidé se zdravotním postižením běžnou součástí našeho života. Dokonce se od nich můžeme ledasčemu naučit,“ dodává Slávka Hocká z nadace Sirius.
Návštěvníci si mohou vyzkoušet manipulaci s ortopedickým vozíkem v prostředí nádraží a běžné ulice, orientaci na náměstí bez kontroly zrakem nebo pocity člověka v hotelu, který neslyší zvuky kolem sebe. Dostanou i příležitost pobavit se při speciálních sportech a hrách, kterými se baví lidé s handicapem.
Pro širokou veřejnost bude výstava otevřena od pondělí do pátku v čase 15–17 hodin a v sobotu a neděli od 9 do 17 hodin. Ve všední dny v čase 9–15 hodin je výstava určena pro registrované školy a dětské organizace. Vstup je zdarma.
Výstava Naše cesta navazuje na loňskou interaktivní výstavu Moje cesta, na kterou v Praze přišlo více než 7 300 návštěvníků, z toho přes tři tisíce dětí. Je součástí projektu Chodící lidé, který vešel ve známost díky reklamní kampani, ve které lidé umí létat a litují ty, co pouze chodí. „Metafora upozorňuje na to, že přestože neumíme létat, prožíváme plnohodnotný život a naše 'postižení nelétáním', stejně jako jakákoliv jiná odlišnost, není důvodem k tomu, abychom byli podceňováni, odstrkováni a litováni,“ uvádí nadace Sirius.