Epopej ještě památkou není - Praha podala rozklad

Praha - Slovanská epopej se zatím památkou nestala, ministerstvo kultury dnes upravilo úterní informaci, na poslední chvíli prý dorazil rozklad Prahy. Následuje tedy nová patnáctidenní lhůta, než na rozklad ministerstvo zareaguje a než rozhodnutí vstoupí v platnost. Rozklad Prahy je prý spíše formální, nelíbí se jí v textu rozhodnutí určité formulace. Ministerstvo pravděpodobně námitce vyhoví a návrh rozhodnutí upraví.

Pražský radní Ondřej Pecha potvrdil, že Praha požádala ministerstvo o upřesnění některých formulací. Podle něj z rozhodnutí jednoznačně nevyplývá, že unikátnost obrazů je v tom, že jde o kompletní soubor a že obrazy nebyly „rozprášeny“. „Jinak ale souhlasíme úplně ve všem a návrh akceptujeme,“ uvedl Pecha.

Ještě v úterý odpoledne ministerstvo tvrdilo, že se nikdo z aktérů proti návrhu ministerstva neodvolal. Dnes uvedlo, že rozklad přišel úřední cestu až dnes ráno, ale razítko nese datum 18. října, které ještě odpovídá lhůtě, do kdy bylo možné se k návrhu vyjádřit.

Jakmile rozhodnutí vstoupí v platnost, bude muset vlastník, tedy Praha, oznamovat veškeré změny užívání a nakládání s památkou obecnímu úřadu, tedy Praze. V tomto konkrétním případu budou v kontaktu především památkový odbor pražského magistrátu a Galerie hl. města Prahy.

Nutnost vydávat stanovisko se nicméně netýká přesunu z jednoho veřejného místa na druhé. To, že se epopej stane památkou, tedy s největší pravděpodobností nezastaví stěhování obrazů z Moravského Krumlova do Prahy. Naopak by mohlo fungovat jako páka na Moravský Krumlov, nechal se včera slyšet ředitel Galerie hl. města Prahy Milan Bufka.