„Byl jste skvělý vypravěč.“ Lidé vyprovodili na poslední cestu Zdeňka Mahlera

Lidé se rozloučili se Zdeňkem Mahlerem (zdroj: ČT24)

Příznivci a přátelé se v motolském krematoriu naposledy rozloučili se Zdeňkem Mahlerem. Významný muzikolog, spisovatel, scenárista a také pedagog zemřel 17. března ve věku 89 let. Jediným smutečním řečníkem byl herec a režisér Jan Kačer. Mahler podle něho „zářil inspirací, osobností, úchvatem“.

„Byl jste skvělý. Skvělý vypravěč, objevitel dramat, bohatých osudů, smělých snů. Horlivě a bezvýhradně jste své básně vyrval ze zapomnění. Bohatá fantazie vás vedla k jádru, byl jste vždycky tvůrcem a stvořené se vám vracelo a rostl jste s ním. Nezřetelnou skutečnost jste proměňoval ve slova a slova v novou a nezapomenutelnou skutečnost,“ ocenil svého zesnulého přítele a kolegu Jan Kačer. 

Projev doplnil recitací básnické skladby Františka Halase Já se tam vrátím. K rozloučení se Zdeňkem Mahlerem se přidaly i mnohé instituce, například Národní divadlo či Česká televize.

Jan Kačer na posledním rozloučení se Zdeňkem Mahlerem
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK

Psal o chrámu sv. Víta i Amadeovi

Mahler byl autorem desítek knih, filmových i televizních scénářů, věnoval se významným českým hudebním skladatelům, ale také třeba sporům o katedrálu sv. Víta na Pražském hradě. Do povědomí široké veřejnosti se Mahler zapsal v roce 1994 právě jako průvodce třídílného televizního pořadu Katedrála o třech dějstvích.

Napsal také řadu knih o významných osobnostech domácí i světové kultury, jakými byli Dvořák, Smetana, Mozart, Masaryk či Havlíček. Jako autor či spolupracovník je podepsán pod mnoha filmovými či televizními scénáři, mezi jinými Svatba jako řemen, Nebeští jezdci, Božská Ema, Den sedmý, osmá noc, Amadeus nebo Lidice.

Za zásluhy o stát v oblasti kultury, výchovy a školství mu prezident Miloš Zeman v roce 2013 udělil medaili.