Při přípravě dalšího rozpočtu už nebudu tak velkorysý, pohrozil Babiš

Praha – Při přípravě státního rozpočtu na rok 2016 již nebude ministr financí Andrej Babiš (ANO) tak velkorysý, jako byl při přípravě rozpočtu na rok 2015. Babiš to prohlásil v debatě o hospodářské politice organizované Asociací malých a středních podnikatelů a živnostníků. „Ten první rozpočet jsem byl velmi velkorysý a u toho druhého nebudu, jestli tam tedy ještě budu,“ řekl Babiš.

Šéf státní kasy zopakoval, že letošní rozpočet by mohl skončit s deficitem zhruba 80 miliard korun místo původně schválených 112 miliard korun. Na příští rok je schválen schodek 100 miliard korun. „A pokud nastanou ty efekty, že dáme do pořádku finanční, celní správu a úřady práce a zavedeme systémová opatření, tak směřujeme ke snižování deficitu,“ nastínil možný vývoj v dalších letech ministr financí.

Zákon o státním rozpočtu na příští rok zatím prošel ve sněmovně prvním čtením, aktuálně projednávají jednotlivé kapitoly sněmovní výbory (více zde). Na závěrečné schvalování by mělo dojít zhruba za měsíc, v polovině prosince. Opozice považuje rozpočet na rok 2015 za nejhorší za posledních několik let. Údajně není úsporný, nezvyšuje investiční výdaje a nesnižuje provozní výdaje (více zde).

Prezident Miloš Zeman, který se debaty také zúčastnil, vyzval ke snižování státního dluhu o 10 až 20 miliard korun ročně. Ke konci září činil státní dluh 1,683 bilionu korun a podle Babiše se v následujících letech nezvýší. „Berme si negativní poučení z těch, kdo říkali, že zdroje jsou, a nasekali dluhy v době šestiprocentního růstu,“ vyzval Zeman v narážce na bývalého premiéra Vladimíra Špidlu.

Vydáno pod