Od návštěvy Si Ťin-pchinga klesl v českých firmách čínský kapitál, tvrdí analýza

Objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem od loňské březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku klesl o 198 milionů korun na 5,5 miliardy korun. Také se snížil celkový počet tuzemských firem s čínským vlastníkem, a to o 35 na 2101. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode. Jeden z nejvýraznějších čínských investorů v tuzemsku CEFC ale míní, že metodika Bisnode nezachycuje věrně reálnou výši čínských investic.

„Dříve oznámené velké čínské investice se prozatím nezrealizovaly. Kdyby čínská skupina Eurasia Development Group Limited nekoupila 71,1 procenta českého prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield, meziročně by poklesl objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem o výrazných 630 milionů korun,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Dosavadního maxima čínský kapitál podle ní dosáhl v roce 2015.

Mezi zahraničními vlastníky tuzemských společností dominuje kapitál z Německa (239 miliard korun), Nizozemska (165 miliard korun), Lucemburska (97 miliard korun) a Rakouska (77 miliard korun).

Nejvíc zatím investovala CEFC

Hlavním čínským investorem v Česku je společnost CEFC Group (Europe) Company. Proti výsledkům se ohradila. „Podle metodiky Bisnode by CEFC koupila kancelářskou budovu Florentinum za 18,286 milionu korun, což je základní jmění společnosti. Skutečná hodnota investice však přesahuje sedm miliard korun,“ podotknul ředitel komunikace společnosti Pavel Bednář.

CEFC za poslední dva roky podle Bednáře v tuzemsku investovala více než 30,5 miliardy korun. Šlo o kapitálové vstupy do finanční skupiny J&T Finance Group, Pivovarů Lobkowicz Group a letecké společnosti Travel Service. Dále šlo o nabytí stoprocentního podílu ve strojírenské společnosti ŽĎAS, získání majoritního podílu ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, investici do společnosti Invia.cz, dále o realitní projekty v čele s investicí do Florentina či koupě hotelů Le Palais Art Hotel Prague a Mandarin Oriental Prague.

CEFC nyní v České republice dokončuje investice za dalších více než 25,5 miliard korun, dodal Bednář.

CEFC China Energy Company Limited působí především ve financích, energetice a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a v současnosti je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. 

Kontroverze se objevila ohledně působení předsedy společnosti CEFC Jie Ťien-minga v čínské organizaci, která se jmenuje Čínská asociace pro družební styky se zahraničím, uvedl sinolog Martin Hála v pořadu 168 hodin, který se věnoval vzniku kliniky čínské medicíny. „V zahraniční literatuře, v analýzách různých think tanků a dalších institucí, bývá tato instituce spojována s čínskou vojenskou rozvědkou,“ dodal Hála.

Informace o působení Jie Ťien-minga v Čínské asociaci pro družební styky se zahraničím se objevily i ve výroční zprávě za rok 2012 samotné firmy CEFC, zpráva ale pak zmizela z internetu a firma se ohradila proti jakémukoli spojování s vojenskou rozvědkou. Český zástupce CEFC začal hrozit žalobami médiím, pokud budou uvedené informace dále šířit.

Vydáno pod