Energetická společnost ČEZ bude v Německu investovat do větrných farem. Obnovitelné zdroje by tam měly do roku 2022 nahradit všechny jaderné elektrárny. ČEZ tak v následujících pěti letech počítá s investicemi v řádu stovek milionů eur. Spojí se kvůli tomu s tamní skupinou Aquila Capital, která má ČEZu vyhledávat zajímavé projekty.
Němci mění jádro za větrníky, ČEZ na tom chce vydělat. Nakoupí větrné parky
„Celková kapacita by mohla být kolem 120 megawattů (MW), záleží na kvalitě projektů, které nám Aquila Capital bude schopna vyhledat. V tuto chvíli již máme první nabídku na asi 30MW projekt, kterou budeme analyzovat,“ uvedl šéf týmu Rozvoj a ředitel divize zahraničí ČEZ Tomáš Pleskač. Pro srovnání: Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.
Jednat se podle Pleskače může jak o podíly větrných farem v provozu, tak o projekty před výstavbou se schválenou formou podpory.
Cesta od jádra k obnovitelným zdrojům
Německo po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011 rozhodlo o předčasném uzavření všech jaderných elektráren v zemi. Jaderné zdroje by měly přestat dodávat elektřinu do sítě nejpozději v roce 2022. Jejich výkon by měly nahradit obnovitelné zdroje energie, mimo jiné právě větrné parky. Země chce omezit i výrobu elektřiny z uhlí.
Už loni učinil ČEZ v Německu prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital dvě investice v oblasti takzvané decentralizované energetiky. Nejprve v červenci vstoupil do firmy Sonnenbatterie, která vyrábí bateriová úložiště. Výše investice se tehdy odhadovala na nižší stovky milionů korun.
V listopadu pak společnost vstoupila do firmy Sunfire. Hlavním produktem této společnosti jsou palivové články, které dokážou přeměnit palivo, například zemní plyn, na elektřinu a teplo, ale i elektřinu zpět na vodík a další plyny. Cenu transakce ani velikost podílu ČEZ nezveřejnil.
- ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.
- V Bulharsku má ČEZ dvě distribuční společnosti a uhelnou elektrárnu ve Varně.
- Zdroj: ČTK