Sedm firem se v úterý dobrovolně zavázalo, že omezí používání jednorázových plastů a zákazníkům místo nich nabídne alternativy šetrnější k životnímu prostředí. Vyzvalo je k tomu ministerstvo životního prostředí v kampani #dostbyloplastu. Plastové nádobí omezí firmy CrossCafe, Bageterie Boulevard, Ugo, Benzina, České dráhy, Leo Express a Dudes and Barbies.
K tažení proti plastům se v Česku připojily Benzina, Leo Express či Bageterie Boulevard
Společnosti budou místo plastových kelímků více užívat porcelán, nahradí plastové příbory nerezovými, případně omezí separátní balení přísad.
„Benzina, ač se to nezdá, je jedním z největších prodejců kávy v Česku,“ řekl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž. Nyní si její zákazníci budou moci nechat připravit kávu do vlastních hrnků.
Platí to i pro jiné podniky a podobně by podle ministerstva už neměl být problém si ve vlastním, opakovaně použitelném obalu odnést jídlo. Hygienici vydali stanovisko, že to je možné.
Ministr v demisi Richard Brabec (ANO) soudí, že nejdůležitější pro omezení plastů je „změna v hlavě, chování firem a chování spotřebitelů“. Lidé by podle něj neměli považovat za normální plastová brčka či míchátka nebo kávu v plastových kelímcích. „Věříme, že budou tyto firmy velmi rychle napodobovány a že změní spotřebitelské chování,“ podotkl.
Kampaň je podle ministra v souladu s nejnovějším krokem Evropské komise, která nedávno zveřejnila návrh směrnice omezující jednorázové plasty. Směrnice zatím není závazná, bude se ještě zhruba rok projednávat.
K omezení plastů vyzvalo ministerstvo firmy už před několika měsíci, od března s nimi jednalo. „Dnes máme rozjednány další desítky firem,“ řekl Brabec. Podle Smrže se v budoucnu do kampaně zapojí i některé obce.
Na konci roku chce Brabcův úřad vyhodnotit, o kolik se díky dobrovolným dohodám snížila spotřeba jednorázových plastů. Podobné dohody fungují i v dalších státech EU, například v Portugalsku a Finsku.
- V tělech téměř tří čtvrtin ryb, které žijí v hlubinách oceánu, našli vědci plastové částice. Uvedla to studie, která vychází z průzkumu 233 ryb vylovených v severovýchodní části Atlantiku v hloubce až 600 metrů. Zkoumané ryby patřily k druhům, které jsou důležitým zdrojem potravy pro delfíny, tuleně, tuňáky a mořské ptáky. Touto cestou se pak plasty dostávají dál do potravního řetězce a často končí až na talíři lidí.