Ústavní soud zamítl stížnost Virguláka, který dostal doživotí za vraždy taxikářů

Ústavní soud odmítl stížnost Davida Virguláka, který si odpykává doživotní trest vězení za vraždy tří pražských taxikářů. Stížností se soud zabýval od února, rozhodnutí padlo koncem listopadu bez veřejného vyhlášení.

Virgulák podle pravomocného rozsudku zastřelil náhodně vybranou trojici taxikářů proto, aby si opatřil peníze na drogy. Podle verdiktu vraždil tak, že se nechal odvézt na odlehlé místo, kde oběti střelil zezadu do hlavy a okradl je.

První řidič zemřel v lednu 2014, zřejmě na silnici nedaleko Luk pod Medníkem. Pachatel pak tělo dvaačtyřicetiletého muže odvezl zpátky do centra Prahy a nechal ho v autě. Další dvě vraždy přidal v dubnu téhož roku, a to v rozpětí pouhých tří hodin. Těla šedesátiletého a pětadvacetiletého muže zanechal na cyklostezce u Uhříněvsi.

V autech zavražděných taxikářů našla policie Virgulákovy pachové stopy. Všechny tři skutky spojuje také stejný typ zbraně. Vyučený instalatér, jenž byl v minulosti dvacetkrát soudně trestán za krádeže, měl navíc u sebe peněženku jedné z obětí.

Virgulák se ale hájil tím, že ji našel. Vraždy taxikářů popíral, podle obhajoby chybí jasné důkazy a čin mohl spáchat někdo jiný.

Možnost nápravy? Zanedbatelná

Pražský městský soud uložil Virgulákovi v roce 2016 nejpřísnější možný trest. Doživotí tehdy zdůvodnil extrémní závažností jeho skutků, zavrženíhodným motivem a zanedbatelnou možností nápravy.

Loni pak Nejvyšší soud zamítl jeho dovolání. „Nelze než prohlásit, že jeho obhajoba, uplatňovaná v nezměněné podobě napříč trestním řízením, byla plnohodnotně v plném rozsahu vyvrácena prostřednictvím důkazů získaných zákonným způsobem v souladu s trestním řádem a žádný z obhajobou navrhovaných důkazů nebyl opomenut,“ stálo v rozhodnutí Nejvyššího soudu.