Sobotka chce po britské premiérce opatření proti nenávistným útokům na Čechy

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal britskou premiérku Theresu Mayovou o zásah proti nenávistným útokům proti lidem z Česka i dalších zemí Evropské unie. Upozornil na případ vraždy českého občana, k níž došlo minulý týden. Britská premiérka vyjádřila nad úmrtím Čecha soustrast.

Sobotka Mayové po telefonu řekl, že česká vláda je znepokojena nárůstem nenávistných útoků ve Velké Británii. „Nevraživost a násilí jsou namířeny rovněž proti Čechům, kteří na Ostrovech žijí a pracují. Bohužel jeden z těchto útoků dopadl tragicky smrtí českého občana,“ sdělil český premiér.

„Pro českou vládu je nepřípustné, aby byli Češi napadáni z důvodu svého původu a bylo s nimi zacházeno jako s občany druhé kategorie. Proto jsem britskou premiérku požádal, aby mě informovala, jaká opatření její vláda přijme, aby se tyto nenávistné útoky neopakovaly,“ dodal Sobotka.

Minulý týden v Londýně zemřel jednatřicetiletý Čech poté, co ho několik mladíků napadlo po hádce v restauraci. Londýnská policie zatkla tři muže a jednoho z nich obvinila z vraždy. Britská premiérka při telefonátu se Sobotkou podle tiskové zprávy Úřadu vlády ČR vyjádřila nad úmrtím českého občana soustrast.

Britská premiérka vyjádřila nad úmrtím Čecha soustrast (zdroj: ČT24)

Čeští policisté v srdci Albionu?

O politicky motivovaných útocích namířených proti přistěhovalcům v Británii hovoří média, ale i diplomaté v souvislosti se změnou atmosféry v zemi po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie.

Policejní prezident Tomáš Tuhý řekl Českému rozhlasu, že by se v ulicích britských měst mohli objevit čeští policisté, pokud by se bezpečnostní situace Čechů výrazně zhoršila. Černínský palác přitom krátce po vraždě Čecha v Londýně uvedl, že útok nepovažuje za politicky motivovaný.

O spolupráci při řešení útoků již Británii požádalo Polsko. Prezident Andrzej Duda se obrátil i na vedení britských církví, aby se postavilo proti projevům netolerance a xenofobie. Britská ministryně vnitra Amber Ruddová slíbila, že dohlédne na vyšetřování nedávného útoku na Poláky ve městě Harlow. Jeden z nich na následky zranění zemřel.

České úřady uvádějí, že v loňském roce na území Velké Británie pracovalo 37 tisíc českých občanů. Poláků žije v Británii podle oficiálních údajů z roku 2014 téměř 800 tisíc, což je činí po Indech druhou největší komunitou přistěhovalců v zemi.

Vydáno pod