Pardubický kraj by mohl nařídit lékařům pracovat

Praha – Pardubický kraj zvažuje vyhlášení stavu nebezpečí, pokud se nepodaří v březnu zajistit v nemocnicích alespoň základní akutní péči. Ve stavu nebezpečí by totiž kraj mohl v nutných případech lékařům přikázat, aby se vrátili do práce. Kraj se ještě snaží vytvořit krizový režim, s jehož pomocí by nemocnice mohly fungovat alespoň v omezeném rozsahu, vysvětloval dnes hejtman Radko Martínek (ČSSD).

Mapa výpovědí podle krajů a jednotlivých nemocnic k nahlédnutí zde.

„V krajním případě použiji svých pravomocí krizového řízení. Součástí stavu nebezpečí je také možnost nařízení pracovních povinností,“ uvedl Martínek s tím, že dosud se tato možnost využila jen po povodních. 

12 minut
Situace v Olomouckém a Libereckém kraji
Zdroj: ČT24

Kraj je schopen zajistit omezenou péči pouze v nemocnicích v Litomyšli a ve Svitavách, které byly výpověďmi lékařů postiženy nejméně. V dalších třech nemocnicích – v Pardubicích, Chrudimi a v Ústí nad Orlicí – prý provoz bez krizového režimu zajistit nelze. Celkem pracuje v kraji asi šest stovek lékařů a z toho 224 plánuje k 1. březnu odejít. Podle hejtmana je tak Pardubický kraj mezi pěti nejvíce postiženými regiony v zemi. 

V první fázi chce kraj zajistit, aby fungovalo všech pět nemocnic. Bude se však muset posílit záchranná služba a naopak utlumit některé plánované operace. Pokud by ani pak nešlo provoz udržet, musela by se akutní péče koncentrovat jen do některých z nich. Kraj také vyjednává o výpomoci s nemocnicemi ve zbytku republiky, reálná je zatím pouze spolupráce s Fakultní nemocnicí v Olomouci a některými soukromými zařízeními, například v Šumperku. Vedení kraje se obrátilo i na armádu, zatím bez odezvy. 

Liberecký ani Olomoucký kraj vyhlášení stavu nebezpečí neplánují

V Libereckém kraji je v souvislosti s odborovou akcí Děkujeme, odcházíme situace mnohem klidnější. Akutní zdravotní péče tak bude v kraji zajištěna i v březnu, hejtmanství počítá se vzájemnou výpomocí zdravotnických zařízení i se zapojením záchranářů. Stav nebezpečí proto kraj zatím neplánuje. Po dnešním jednání se zástupci nemocnic a Všeobecné zdravotní pojišťovny to uvedl krajský radní Pavel Novák (ČSSD).  

„Na základě dnešního jednání lze předpokládat, že k významnějšímu narušení akutní péče v Libereckém kraji nedojde. To se týká jak péče o neodkladné stavy, tak samozřejmě o veškerá akutní onemocnění, která vyžadují ústavní léčbu,“ doplnil Novák. Problém podle něj bude s některými plánovanými zákroky, kde bude nutné s omezeními počítat už od druhé poloviny února. Situace v Libereckém kraji podle něj ale není tak dramatická jako v některých dalších regionech.

Také v Olomouckém kraji se stav nebezpečí vyhlašovat nebude, a to ani v případě, že by odešlo všech 132 lékařů, kteří podali výpověď. Situace v regionu není podle hejtmana Martina Tesaříka (ČSSD) tak dramatická. Kraj se s vedením nemocnic a pojišťoven dohodl na zřízení informačních linek, na něž se budou moci obracet s dotazy pacienti, řekli dnes novinářům zástupci vedení kraje.

„Nemám dostatek podkladů a podmínek k tomu, abych na území Olomouckého kraje mohl stav nebezpečí vyhlásit… Všechny kroky, které činíme ve spolupráci se zdravotnickými zařízeními a pojišťovnami, směřují k tomu, že zdravotní péče by měla být i po 1. březnu v zásadě zajištěna,“ uvedl olomoucký hejtman.

Nemocnice
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prudký déšť uvěznil lidi v podzemí Moravského krasu, slanili k nim hasiči

Skupina osmi lidí v neděli v podvečer uvázla kvůli prudkému dešti v podzemní ferratě v Ostrově u Macochy. Na místo ihned vyrazili hasiči i záchranáři. Po příjezdu bylo dle mluvčího hasičů zřejmé, že nikdo není zraněný a lidé se budou schopni za jejich asistence dostat z jeskyně sami. Vyškolený lezec tedy slanil dolů, aby se skupinou lidí navázal kontakt a ve spolupráci s dalšími členy lezeckých skupin jim pomohl dostat se na povrch. Zásah trval asi hodinu, na místě byl i policejní vrtulník. Po vyproštění se členové skupiny dostali do péče záchranářů, všichni ovšem vyvázli bez zranění.
před 1 hhodinou

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
10:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slovensko nebude hlasovacím automatem Bruselu, řekl místopředseda Smeru

Slovensko nebude hlasovacím automatem Bruselu jen proto, že si to přeje český premiér Petr Fiala (ODS), uvedl v pondělí místopředseda nejsilnější slovenské vládní strany Smer Richard Takáč k dopisu předsedy české vlády. Ten požádal svého slovenského kolegu a šéfa Smeru Roberta Fica, aby na úrovni Evropské unie neblokoval návrh osmnáctého balíku protiruských sankcí. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz.
před 2 hhodinami

Začátek týdne přinese bouřky a třicet stupňů, pak se ochladí

Začátek týdne přinese bouřky a teploty kolem třiceti stupňů Celsia. Na jihu Moravy dál platí výstraha kvůli vedru, teplota tam v pondělí vyšplhá na tropických 32 stupňů. V polovině týdne pak v celé zemi přijde ochlazení, které potrvá do víkendu. Týden doprovodí přeháňky.
před 4 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 5 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 15 hhodinami

Lepší péči o válečné veterány má zajistit novela

Býval členem Speciálních sil Armády ČR a má zkušenosti z mise v Mali. Dříve elitní voják Josef Burget ale musel před více než dvěma lety podstoupit operaci mozku a nastalé komplikace ho upoutaly na invalidní vozík. S některými úkony mu tak dnes musí pomáhat rodina nebo pečovatelka, výdaje na rehabilitace a cvičení jsou přitom vysoké. Brzy by však s nimi jemu i dalším šestnácti tisícům válečných veteránů měl pomoci pětadvacetitisícový měsíční příspěvek na sociální služby. Novela zákona, která ho zavádí, čeká na podpis prezidenta.
před 16 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 16 hhodinami
Načítání...