Omezte sekání trávy, vyzvalo Brabcovo ministerstvo. Po Ostravě či Berounu se přidávají další

Sekat, nebo nesekat? (zdroj: ČT24)

Od jara, kdy ministerstvo životního prostředí vyzvalo, aby lidé nesekali trávníky příliš často a příliš nakrátko, se postupně mění přístup měst. Snižují četnost sekání, nechávají vyšší trávníky, případně zakládají květinové louky. Podle odborníků se díky tomu objevuje více rostlinných i živočišných druhů a zároveň porost zadrží více vláhy. A chladí.

„Každý na první dotek pozná, že pokud strčí ruku do neposekané trávy, tak je tam chladněji a vlhčeji. Zároveň takto nesečené porosty ochlazují své nejbližší okolí. Efekt, co známe u stromů, platí u všech rostlin,“ přibližuje specialista péče o chráněná území z Magistrátu hlavního města Prahy Jiří Rom.

Hustší zeleň tím, že dokáže ochladit své okolí, pomáhá lidem, kteří v takovém prostředí bydlí. Navíc prospívá rostlinám a živočichům. Podle Jiřího Roma se na kvetoucích rostlinách přímo vyvíjí hmyz, nektarem se také může krmit.

Vzrostlá tráva především dokáže na rozdíl od krátce sečeného trávníku dobře zadržovat vlhkost. Podle metodiky, kterou vydal pražský magistrát, stačí zvednout výšku sekačky na 10 centimetrů a už trávník vypadá jinak. I po řadě tropických dnů zůstává svěží a pestrobarevný.

Na začátku května vyzvalo k novému přístupu vůči travnatým plochám ve městech i ministerstvo životního prostředí. „Na nás se obrátily desítky obcí, dostali jsme desítky námětů a reakcí. Tím že se o tom začalo mluvit, přineslo to jasný efekt, že už začali diskutovat s odborníky,“ chválí si nový trend ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

S šetrnějším sekáním trávy experimentují třeba v Ostravě. V centrální městské části Moravská Ostrava a Přívoz letos vznikají takzvané luční trávníky, sekat se mají jen dvakrát ročně. Městská část chce tímto opatřením podpořit biodiverzitu rostlin a živočichů.

V přírodě podle odborníků výrazně ubývá hmyzu a následkem toho mizí i ptáci a další zvířata. Na problematiku ochrany biodiverzity, tedy udržení biologické rozmanitosti žijících organismů, opakovaně upozorňuje například ostravská zoo. Právě místa s přirozenou skladbou zeleně mohou hmyzu poskytnout dostatek potravy a úkrytů.

O novém přístupu k sekání trávy uvažuje řada středočeských měst, například Rakovník, Mělník nebo Kolín. Přemýšlejí tam mimo jiné o zakládání takzvaných lučních trávníků. K městům, která omezují sekání trávy kvůli přírodě a lepšímu zadržování vody v krajině, už se přidal třeba Beroun.

Chrudimská radnice při sečení trávníků využívá již léta mulčování. Posekaná a rozmělněná tráva se nechává na místě, kde zavadne a časem propadne. V létě tak plochy tolik nevysychají a mají více živin. Někde se kosí jen výjimečně, jinde chtějí Chrudimští vytipovat místa, kde se vyzkouší mozaikové sečení, kdy se část trávníku nechá dočasně neposekaná.

Podobně se bude sekat tráva v některých lokalitách jen jednou či dvakrát ročně ve Svitavách. O změně údržby trávníků uvažují i Pardubice.

Načítání...