Experti z praxe by mohli i bez pedagogického vzdělání učit na středních odborných školách. Novelu zákona připravilo ministerstvo školství kvůli nedostatku učitelů. Ředitelé škol i inspekce by ale šli ještě dál: lidé s vysokoškolským vzděláním by měli mít možnost učit na všech typech škol, nejen na těch odborných.
Odborníci do škol, navrhuje ministerstvo. Bez pedagogického základu by mohli učit na odborných školách
Víc odborníků z praxe, včetně těch mladších, má do středních škol nalákat novela zákona, která umožní absolventům magisterských oborů vysokých škol učit na středních školách.
„Jedná se pouze o odborné předměty, tedy ne o český jazyk nebo matematiku. Lidé z praxe by mohli vyučovat po dobu čtyř let, než by si doplnili pedagogické minimum,“ navrhuje náměstek ministra školství Václav Pícl.
Podle školní inspekce je ale novela zákona o pedagogických pracovnících příliš úzká a měla by pustit lidi z praxe nejenom do středních odborných škol. Učitelé totiž ze škol spíš odcházejí, než přicházejí a zajistit výuku je pro ředitele čím dál těžší.
„Do toho se tváříme tak, že jaderný fyzik není kvalifikovaný a dostatečně způsobilý k tomu, aby vyučoval fyziku na druhém stupni základní školy,“ upozorňuje náměstek z České školní inspekce Ondřej Andrys.
Odbory: Experti jen na odborné školy
S tím ale nesouhlasí školské odbory, ačkoliv samotnou novelu vítají. „I v jiných profesích, ať už jsou to lékařské a další, nikdo neuvažuje, že by léčil někdo, kdo nemá odpovídající kvalifikaci,“ tvrdí předseda školských odborů František Dobšík.
Učitele z praxe by uvítala například Střední škola letecké techniky. Dva experty už zaměstnává, a to právě na výuku odborných předmětů.