V Česku roste počet lidí s akutním respiračním onemocněním včetně chřipky. V porovnání s minulým týdnem se nemocnost zvýšila o necelých šest procent, což představuje 1158 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle hygieniků to ale odpovídá současné sezoně. Nejlépe z regionů jsou na tom v Karlovarském a Královéhradeckém kraji.
Nemocných přibývá, chřipkovou epidemii lékaři čekají během několika týdnů
Hranice epidemie infekcí dýchacích cest bývá stanovena kolem 1600 až 1700 nemocných na 100 tisíc obyvatel.
Naplno může epidemie propuknout během několika týdnů. „I s ohledem na výkyvy teplot, které jsou očekávány, nás epidemie jednoznačně čeká,“ odhaduje praktický lékař Lukáš Knopp.
Akutní respirační onemocnění jsou nachlazení, rýma a z toho plynoucí záněty dutin nebo průdušek. Chřipka naproti tomu zasáhne celý organismus a schvátí ho, doprovázejí ji vysoké horečky trvající i několik dní.
Chřipka také může být původcem vážných zdravotních komplikací, zejména u starších nebo chronických pacientů. Bránit se lidé mohou nejen zdravým životním stylem nebo vyhýbáním se místům s vysokou koncentrací lidí.
Lékaři rovněž klasicky doporučují dodržovat preventivní hygienická opatření, jako třeba pečlivé mytí rukou teplou vodou a mýdlem. Ochranu proti chřipce samozřejmě může poskytnout i očkování. Obsah vakcíny se každoročně mění kvůli proměnlivosti chřipkového viru.
Podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Martiny Havlíčkové má stále smysl očkování podstoupit, ačkoli je to na poslední chvíli. „Každý, kdo se nechá nyní naočkovat, musí počítat s tím, že tělo tvoří protilátky zhruba deset až čtrnáct dní,“ podotýká.
V průběhu minulé chřipkové sezony zemřelo v Česku 261 lidí. Na jednotkách intenzivní péče skončilo přes 660 pacientů.