Dohoda s církvemi by podle názorů z krajů pomohla péči o majetek

Praha - Majetkové vyrovnání státu s církvemi, jehož věcný záměr dnes schválila vláda, by ukončilo nejistotu kolem bývalého církevního majetku, a tím i zlepšilo péči o některé památky. V anketě ČTK se na tom shodli oslovení zástupci místních samospráv i církví. Spory o vlastnictví bývalých církevních budov a pozemků podle nich dosud brzdí opravy či výstavbu.


Dohodu mezi státem a církvemi by uvítal například starosta Vyššího Brodu na Českokrumlovsku Milan Zálešák. „V okolí je mnoho pozemků, které jsou zablokovány kvůli restitucím církevního majetku, a zatím s nimi nelze nakládat.“ Zdejší cisterciácký klášter spravoval před válkou tisíce hektarů lesa, desítky rybníků a vlastnil i pivovar. Stát po roce 1989 vrátil cisterciákům zatím jen budovu kláštera. Podle Zálešáka bude lepší, když obec i církev budou vědět, do čeho lze investovat. Otevře se tím cesta k dotacím, míní.
Nejasnosti kolem církevních restitucí vyplynuly především z takzvaného blokační paragrafu, který obsahuje zákon z roku 1991. Podle něj majetek, jehož původním vlastníkem byly církve, náboženské řády a kongregace, nemohl být převeden do vlastnictví jiným osobám, dokud o něm nerozhodne zákon. Řešení, které nyní navrhuje vláda, je kombinací finanční náhrady za majetek, který nelze vydat, a naturální restituce. Církevním řádům by měl stát vrátit třetinu majetku, dvě třetiny má tvořit peněžitá náhrada ve výši 83 miliard korun, která by se církvím vyplácela po dobu 60 let. Včetně úroků tak jde o zhruba 270 miliard korun.
Alena Ouředníková z plzeňského biskupství věří, že by nový zákon otevřel cestu k lepšímu zacházení s bývalým církevním majetkem. Podobně jako na dalších místech přišla plzeňská diecéze po nástupu komunistického režimu mimo jiné o řadu hospodářských stavení, která byla součástí farních areálů. Po roce 1991 se podle Ouředníkové stát o tento majetek přestal starat, protože se bál, že by se majetek mohl vracet církvi. Příkladem je podle ní areál v Touškově, kde hrozí zřícením objekt stodoly. „Je naděje, že když nový zákon vyřeší, že tyto věci se církvi vracet nebudou, tak stát získá motivaci se o ně starat,“ řekla.
Majetkové vyrovnání s církvemi by zřejmě prospělo i jedné z nejzajímavějších staveb v Brně - Svatotomášskému dvoru. Zásadnější opravy historického dvora, který chtějí památkáři zapsat na seznam zákonem chráněných objektů, se v posledních letech kvůli majetkovým sporům mezi státem a církví odkládaly.
Nový zákon by podle představitelů Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku pomohl i tamní historické budově kláštera, která je v havarijním stavu. V objektu, který je majetkem státu, přitom sídlí domov seniorů. „Vedení radnice teď intenzivně jedná o převodu této historicky cenné budovy do vlastnictví města. Objekt je v havarijním stavu a je velmi nedůstojné, aby lidé žili v takových podmínkách,“ řekl ČTK místostarosta Frýdlantu Bohumil Dolanský (KDU-ČSL).
Vyřešení majetkových vztahů mezi církví a státem zřejmě naopak nepomůže chátrajícímu renesančnímu zámku v Červené Řečici na Pelhřimovsku. Památka sice do roku 1948 patřila Arcibiskupství pražskému, ale v prosinci 1989 ji pelhřimovský okresní úřad bezúplatně převedl na stavební družstvo UNIMAX, které se později ocitlo v konkurzu.
Církvím má podle vládního záměru připadnout zpět pouze majetek v držení státu a státních organizací, nikoliv obcí, krajů nebo soukromých osob. Část majetku, který zůstane státu, má být převeden na obce, část privatizován a část si stát ponechá. Stát by měl i nadále přispívat na církevní památky, které jsou zatíženy padesátimiliardovým vnitřním dluhem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu

V momentě, kdy se má Česko opět potýkat se silnými dešti, bude zásadní aktuální stav půdy. Pokud totiž bude úplně suchá nebo naopak již nasycená vodou, srážky se do ní budou hůře vsakovat. „Množství vody, které půda dokáže pojmout, záleží na tom, kolik vzduchu v ní je, tedy kolik volného prostoru může voda zabrat,“ vysvětlil hydrolog z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd Václav Šípek. Vlastnosti půdy, ale i to, jak se zeminou správně hospodařit, popsal vědec pro Českou televizi. Meteorologové v pondělí vydali pro část země výstrahu před extrémními srážkami.
před 34 mminutami

Má stát v Krkonoších u přísně chráněné zóny horská bouda? Úřady se neshodnou

Plánovaná stavba horské boudy poblíž nejpřísněji chráněné zóny Krkonoš, kterou původně povolil národní park, se komplikuje. Ministerstvo životního prostředí totiž povolení zrušilo, a kauza tak doputovala na přezkum ke královéhradeckému hejtmanství. Developer ale podal odvolání a případem se nyní zabývá ministerstvo pro místní rozvoj.
před 1 hhodinou

Vyšší pokuta i více bodů. Za nebezpečné odbočování jsou nově tvrdší tresty

Od začátku prázdnin trestá policie přísněji řidiče, kteří nebezpečně odbočují. Pokud při tom ohrozí ty jedoucí za nimi, hrozí jim nově téměř dvojnásobná pokuta a také až čtyři trestné body. Změna má ochránit hlavně motorkáře, právě pro ně totiž nebezpečné odbočování mnohdy končí úmrtím. Jen loni jich na silnicích zemřelo přes osmdesát.
před 1 hhodinou

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
před 11 hhodinami

Pavel zdůraznil vysokou kvalitu vztahů s Polskem v bezpečnosti či energetice

Prezident Petr Pavel zdůraznil po pondělním jednání s končícím polským protějškem Andrzejem Dudou na Pražském hradě vysokou kvalitu vztahů s Polskem. Je podle něj dána nejen dlouhou historií a sdílenými hodnotami, ale také zájmy v bezpečnosti, energetice či ekonomice. Duda při své poslední zahraniční návštěvě ve funkci, v níž ho za měsíc nahradí Karol Nawrocki, vyjádřil přesvědčení, že spolupráce zemí bude pokračovat i s jeho nástupcem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Metro na Staroměstské zůstane po požáru uzavřené přibližně měsíc

Pražský dopravní podnik (DPP) odhaduje, že oprava požárem poškozených eskalátorů ve stanici metra Staroměstská a její nutné uzavření potrvají asi měsíc. V pondělí odpoledne to sdělil vedoucí komunikace podniku Daniel Šabík.
před 14 hhodinami

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...