První Čech na vrcholu osmitisícovky - triumf i tragédie

Káthmándú – Na vrchol osmitisícovky se poprvé podíval Čech Karel Schubert. Bohužel tento triumf vyvážil tragický konec, jelikož Schubert, který Makalu, pátý nejvyšší vrchol světa sahající do nadmořské výšky 8 463 metrů, zdolal 24. května 1976, při sestupu zahynul. Čtyřiatřicetiletý Schubert, člen slovenské výpravy vedené Ivanem Gálfym, stanul na vrcholu Makalu společně se Slovákem Milanem Kriššákem. Vyčerpaní horolezci museli bojovat s nepříznivým počasím a Schubert se svému kolegovi ztratil již těsně pod vrcholem.

Stalo se tak ve druhé československé expedici na Makalu, kterou vedl Ivan Gálfy. Tragicky skončil bohužel i první pokus o Makalu v roce 1973. Expedici se tehdy podařilo dosáhnout výšku 7 850 metrů, při vrcholovém pokusu se při pádu vážně zranil Jan Kounický. Výstup se tak změnil v záchrannou akci - bohužel neúspěšnou. Jan Kounický zemřel po osmi dnech v nejvyšším postupovém táboře. Makalu si vybral první českou oběť. Druhá oběť zkalila radost z úspěšného prvovýstupu o tři roky později. 

Kamarádi na něj čekali, marně

„Vidíme Karla… Je ale velmi vysoko… Na hřebeni,“ říkal přerývaně do vysílačky Milan Kriššák z posledního výškového tábora. Možná měl ale halucinace a jen se mu zdálo, že kamaráda spatřil. Kdo ví. Horolezci čekali, jestli Karel Schubert dokáže z vrcholu Makalu sestoupit až k nim, k záchraně, zpět k životu. Nepovedlo se mu to. Pátá nejvyšší hora světa se rozhodla, že ho nevydá. (LN, 20. 2. 2011)

Makalu byl pro svou mohutnost mnohými horolezeckými výpravami zaměňován s jihozápadní stranou Everestu. Z toho taky vyplývá jeho jméno, v tibetském sanskrtu Maha - kala znamená Velký černý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...