Vražda Malhockých: Heidinger zůstane v ústavní léčbě

Brno - Jan Heidinger, považovaný za pachatele vraždy manželů Malhockých v Českých Budějovicích, zůstane v ochranném ústavním léčení. Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Ještě před svým odchodem z funkce chtěla Vesecká dosáhnout toho, aby Heidinger zamířil do detenčního ústavu s přísnějším režimem. NS dovolání odmítl pro zjevnou neopodstatněnost.

Státní zástupce loni v létě na základě znaleckých posudků zastavil Heidingerovo stíhání kvůli jeho nepříčetnosti. Obžaloba pak u Krajského soudu v Českých Budějovicích žádala detenci, kdežto obhajoba navrhovala ochrannou ústavní léčbu. Soud tehdy vyhověl obhajobě. „Zabezpečovací detence je určena pro jiné pachatele, kteří jsou daleko méně přizpůsobiví a u nichž selhala ochranná léčba,“ uvedl tehdy předseda českobudějovického senátu Aleš Kolář.

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně navrhla zrušit verdikt soudu v Českých Budějovicích i rozhodnutí odvolacího Vrchního soudu v Praze. Požadovala nové projednání otázky Heidingerova umístění. Detenční ústav se režimem blíží vazební věznici a je určen pro nebezpečné pachatele s nízkou možností nápravy. Panuje v něm přísnější režim než v psychiatrických léčebnách. Detenční ústav sídlí v Brně.

Policisté, kteří mohli vraždě zabránit, byli potrestáni

Vražda, z níž byl Heidinger obviněn, se stala nedaleko centra Českých Budějovic v jednom z činžovních domů v Komenského ulici. Heidinger je synem zavražděné ženy z předchozího manželství. Jejímu muži prý již dříve vyhrožoval zastřelením a několikrát ho fyzicky napadl. Heidinger údajně vdobě činu trpěl paranoidní schizofrenií a útok si při prvním výslechu nevybavoval. Usvědčily jej výpovědi nevlastních sester, které byly na místě a viděly, jak se skutek stal.

Na liknavý postup policie při vyšetřování výhružek si stěžovali pozůstalí po zavražděných manželech. Prověrka oddělení vnitřní kontroly jihočeské policie pak ukázala, že se vraždě skutečně dalo zabránit. Okresní soud v Českých Budějovicích v dubnu uložil dvěma policistům za nedbalost podmíněné tresty a zákazy činnosti.

Devětadvacetiletý Heidinger nejprve loni 10. února zaútočil na matku a jejího manžela nenabitou pistolí a následně utekl. Muž pak volal policii,ta událost prošetřila, ovšem místo útoku opustila. Heidinger se v noci z 10. na 11. února do bydliště své matky a jejího manžela vrátil a zastřelil je.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...