V Ostravě i Olomouci umožňují porodnice takzvaný ambulantní porod

Ostrava - Takzvaný ambulantní porod – šance pro ženy, které nechtějí v porodnici trávit obvyklých 72 hodin a chtějí mít dítě co nejdříve doma. Umožňují ho například porodnice v Ostravě i Olomouci. Když se ženy předem domluví, mohou po porodu podepsat revers a v klidu odejít. Ministerstvo zdravotnictví proti tomuto postupu nic nenamítá.

Starší dceru Adrianu přivedla na svět v porodnici a strávila tam obvyklé tři dny. Když paní Milada z Ostravy rodila mladší Beatu, chtěla u porodu co nejmíň lékařů a pak rychle domů. Povedlo se. „Porodila jsem v noci a v šest ráno jsme byli doma,“ pochvaluje si. Ještě v těhotenství zjistila, že v Ostravě-Porubě umožňují takzvaný porod ambulantní – když vše běží jak má a dítě je donošené. „Žena porodí v porodnici, na porodním sále, a krátce po tom porodu, to může být čtyři hodiny nebo osm, pokud je všechno v pořádku, tak může odejít domů,“ potvrdil přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava Ondřej Šimetka.

2 minuty
Reportáž Silvie Klekové
Zdroj: ČT24

Zájemkyň je spíš málo, říkají porodníci. Obavy má ale třeba i olomoucký neonatolog Lumír Kantor – kvůli péči o novorozence. „Spíš bych hledal cesty k tomu, aby ty maminky byly spokojené v té porodnici,“ říká. „Říkáme, je to možné, v pořádku, nicméně část odpovědnosti je prostě i na vás,“ upozorňuje Ondřej Šimetka. Ambulantní porod v ostravské fakultní nemocnici absolvuje asi deset matek ročně, v Olomouci zhruba polovina. Celorepublikově se čísla nesledují. „Tato oblast v současné době není upravena legislativou, zde záleží na dohodě a rozhodnutí konkrétního lékaře,“ vyjádřil se mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Za mnohem větší riziko považují lékaři v současnosti porody domácí. O těch se v Česku diskutuje už léta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...