V Ostravě i Olomouci umožňují porodnice takzvaný ambulantní porod

Ostrava - Takzvaný ambulantní porod – šance pro ženy, které nechtějí v porodnici trávit obvyklých 72 hodin a chtějí mít dítě co nejdříve doma. Umožňují ho například porodnice v Ostravě i Olomouci. Když se ženy předem domluví, mohou po porodu podepsat revers a v klidu odejít. Ministerstvo zdravotnictví proti tomuto postupu nic nenamítá.

Starší dceru Adrianu přivedla na svět v porodnici a strávila tam obvyklé tři dny. Když paní Milada z Ostravy rodila mladší Beatu, chtěla u porodu co nejmíň lékařů a pak rychle domů. Povedlo se. „Porodila jsem v noci a v šest ráno jsme byli doma,“ pochvaluje si. Ještě v těhotenství zjistila, že v Ostravě-Porubě umožňují takzvaný porod ambulantní – když vše běží jak má a dítě je donošené. „Žena porodí v porodnici, na porodním sále, a krátce po tom porodu, to může být čtyři hodiny nebo osm, pokud je všechno v pořádku, tak může odejít domů,“ potvrdil přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava Ondřej Šimetka.

Video Reportáž Silvie Klekové
video

Reportáž Silvie Klekové

Zájemkyň je spíš málo, říkají porodníci. Obavy má ale třeba i olomoucký neonatolog Lumír Kantor – kvůli péči o novorozence. „Spíš bych hledal cesty k tomu, aby ty maminky byly spokojené v té porodnici,“ říká. „Říkáme, je to možné, v pořádku, nicméně část odpovědnosti je prostě i na vás,“ upozorňuje Ondřej Šimetka. Ambulantní porod v ostravské fakultní nemocnici absolvuje asi deset matek ročně, v Olomouci zhruba polovina. Celorepublikově se čísla nesledují. „Tato oblast v současné době není upravena legislativou, zde záleží na dohodě a rozhodnutí konkrétního lékaře,“ vyjádřil se mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Za mnohem větší riziko považují lékaři v současnosti porody domácí. O těch se v Česku diskutuje už léta.