Jedná se samozřejmě jen o jedno z více možných vysvětlení, vypadá to ale, že nejpravděpodobnější.
Teprve před dvěma roky navrhli astronomové z Kalifornského technologického institutu, že by se v naší soustavě mohla vyskytovat ještě jedna planeta – mohlo by se podle nich jednat o velké těleso, které by bylo devátou planetou. Toto číslo sice mělo původně Pluto, ale v srpnu roku 2006 Mezinárodní astronomická unie na svém 26. valném shromáždění v Praze rozhodla, že Pluto nemá charakteristiky planety.
Náznaky planety
Astronomové vycházeli při původním oznámení možné existence neznámé planety z pozorování ledových objektů, které existují na okraji naší Sluneční soustavy. Z matematických modelů, které chování takových těles popisují, totiž vyplývá, že v jejich drahách jsou nepravidelnosti, jež odpovídají tomu, jak by na ně působilo svou gravitací nějaké neznámé těleso.
Stejný tým od té doby své odhady několikrát upřesnil, přímé důkazy sice stále ještě nemá, ale těch nepřímých přinesl množství. Patří mezi ně například některé drobné nepravidelnosti v pohybu ostatních planet. Také by to mohlo vysvětlovat (podle kalifornských vědců), proč tělesa v Kuiperově pásu obíhají opačným směrem než všechny ostatní objekty v naší Sluneční soustavě.
Nyní si tito astronomové vybrali ke studiu jeden konkrétní objekt Kuiperova pásu – teprve před třemi roky objevené těleso s názvem 2015 BP519 neboli Caju. Jeho oběžná dráha je velice podivná – je téměř kolmá na oběžné dráhy ostatních známých planet. Vědci dokonce vytvořili simulaci, která přesvědčivě právě takovou oběžnou dráhu předvídala, a to ještě před objevem Caju.
Astronomové jsou si velmi jistí, že jsou na stopě neznámé planety – tvrdí, že nyní už ji zbývá jen najít.