Takové stroje mají potenciál až dvacetinásobného výkonu ve srovnání s nejrychlejšími počítači dneška. Navíc by ani nespotřebovávaly tolik energie a neprodukovaly tolik zbytkového tepla jako současné stroje. Jak to? Teoreticky by totiž zpracovávaly data ve formě fotonů, nikoliv elektronů jako dnes.
Na takových počítačích se již v současnosti pracuje v řadě velkých firem, například v Intelu nebo IBM. S tímto procesem je spojena celá řada komplikací technické povahy. Kódování informace do fotonů takovým problémem není – již nyní dokážeme posílat informace přes optické kabely. Mnohem složitější ale je donutit počítač, aby informace v podobě světla nějak zpracoval. Světlo je prostě příliš rychlé na to, aby je mikročipy byly s to využít.
Změna světla na zvuk je budoucnost počítačů
„Informace v našem čipu je akustická – v této formě se pohybuje mnohem výhodnější rychlostí než v optické podobě,“ uvedla šéfka projektu Birgit Stillerová. „Je to jako rozdíl mezi hromem a bleskem.“
Informace ve zvukové podobě spojují výhodu velké rychlosti a dostatečné pomalosti na to, aby se daly zpracovat. Navíc neprodukují teplo. „Jde o důležitý krok v oboru zpracování optických informací – tento koncept totiž splňuje všechny podmínky pro praktické využití,“ dodal další člen týmu Benjamin Eggleton.
Další podrobnosti o výzkumu uvádí odborný časopis Nature Communications, kde se objevily závěry výzkumu.