Olomoučtí vědci přišli s programem, který odhalí plagiátory. Prodali ho do Číny

Olomoučtí vědci vytvořili webovou aplikaci k analýze velkého množství dat. Představuje novou generaci dataminingu.

  • Data mining ([dejta majnyn], angl. dolování z dat či vytěžování dat) je analytická metodologie získávání netriviálních skrytých a potenciálně užitečných informací z dat.

Rychle zpracovat a analyzovat velké množství textu a dat. To umí nová webová aplikace QuitaOnline, kterou vytvořil tým Dana Faltýnka z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Webová aplikace QuitaOnline nevyžaduje po uživateli hlubší znalosti matematiky, statistiky, programování nebo kvantitativní lingvistiky. Snadno třídí data, vytváří grafy a analýzy. Díky svému uživatelsky přátelskému rozhraní je jednoduché s ní pracovat.

„Webovou aplikaci QuitaOnline jsme v roce 2014 přihlásili do projektů Proof-of-Concept Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci (VTP UP), který podporuje vědecké aktivity vedoucí ke komerčnímu uplatnění,“ uvádí Dan Faltýnek z Katedry obecné lingvistiky Filozofické fakulty.

Zpočátku pro vědce, později pro obchod

„Původně jsme chtěli navrhnout nástroj, který by strojově zpracovával text na základě široké škály kvantitativně lingvistických technik. Kvantitativní lingvistika se do té doby prováděla především kopírováním textů do rozsáhlých excelovských tabulek se složitými vzorci. Společně s kolegou Vladimírem Matlachem jsme se rozhodli dovyvinout námi rozpracovaný software, který by umožnil provádět analýzu jednoduchým nahráním textu, a tím zpřístupnit takovou analýzu textů i méně odborné veřejnosti. Při programování a testování se ukázalo, že se dá QuitaOnline použít nejen k analýze textů, ale obecně jako nástroj k vyhledávání skrytých souvislostí v datech, tedy k dataminingu,“ dodal Faltýnek.

QuitaOnline
Zdroj: QuitaOnline

Licenci k webové aplikaci Univerzita Palackého již prodala do Číny. Zájem o aplikaci projevila i americká justice. Testovací verzi softwaru využívala také Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

„Projekt Dana Faltýnka pro nás představoval výzvu ukázat, že je možné komercializovat i jiné výsledky vědy a výzkumu, než jsou hmatatelné přístroje či technologie z komerčně tradičních pracovišť, jakými jsou například přírodovědecká nebo lékařská fakulta,“ uvedl Petr Kubečka, business development manažer VTP UP. „QuitaOnline má široké využití. Mohou ji používat nejen lingvisti, jimž usnadní a zrychlí práci. Významnou roli hraje v analýze zpravodajství, analýze webů či zpracování komentářů na sociálních sítích. Software odhalí také plagiátorství. Využít ho mohou vědci při výzkumech. Webová aplikace byla testována v jedné z předních českých chemických společností zaměřené na výrobu hnojiv, kde bylo její pomocí možno odhalit vzájemné závislosti jednotlivých výrobních kroků, jejich příčiny a důsledky,“ popsal využití aplikace Kubečka.

Webová aplikace QuitaOnline je zatím dostupná v anglickém jazyce. V případě zájmu jsou její autoři připraveni ji převést do jakéhokoliv dalšího jazyka.