V Číně začal festival psího masa. Doprovází ho protesty aktivistů

V čínském městě Jü-lin dnes začal tradiční festival psího masa. Koná se navzdory každoročním protestům aktivistů i zprávám, že letos bude na festivalu zakázáno psí maso prodávat.

Konzumace psů v Číně není nelegální, červnový festival psího masa v Jü-linu ale v posledních letech vyvolával ostré kritiky v zahraničí a protesty ochránců zvířat. Jedním z důvodů je i fakt, že kuchaři zabíjejí psy přímo na místě, aby byl produkt co nejčerstvější.

Donedávna bývalo kvůli desetidennímu festivalu usmrceno na 10 000 psů, po protestech v posledních letech tento počet klesl. Několik amerických organizací za práva zvířat, jako kalifornská organizace DuoDuo či Humane Society International (HSI), v květnu uvedlo, že mají informace od prodavačů a restaurací v Jü-linu o chystaném zákazu prodeje psího masa.

Dva mrtví psi na jeden stánek

Tyto zprávy se ale podle agentury AFP nepotvrdily. Ochránci zvířat agentuře AFP řekli, že prodavači se s jülinskými úřady dohodli na kompromisu, že na jednom stánku nebudou vystaveni více než dva zabití psi. Na některých stáncích na velkém tržišti Nan-čchiao ale dnes leželo množství psích mrtvol, napsala agentura AFP.

Podle zpravodajského serveru BBC News městské úřady 15. května oznámily, že žádný zákaz platit nebude. Úřady ale evidentně posílily policejní hlídky v ulicích s cílem zabránit potyčkám aktivistů s prodavači, k nimž docházelo v minulých letech, uvedla BBC.

Záběry ve videu nejsou vhodné pro citlivější jedince:

Kromě psího masa, ať už syrového či vařeného, jsou na festivalu k dostání i jiné produkty, jako například vepřové koleno, hovězí jazyk, drůbež, ryby, zelenina a ovoce, především pak liči, které se v době letního slunovratu v některých oblastech Číny tradičně s psím masem konzumuje. Proč vlastně? Podle tradice ten, kdo se na slunovrat nají psího masa, má větší šanci, že přežije další zimu. Tradiční čínská medicína totiž předpokládá, že psí maso má léčivé účinky, pozitivně mělo působit zejména na plodnost a v zimních měsících mělo pomáhat udržet lidské teplo.

„Přestože zákaz na veškerý prodej psího masa očividně není v platnosti, zdá se, že festival je rozsahem menší než loni a méně psů přichází o život v tomto krutém průmyslu,“ řekla AFP Irene Fengová z organizace Animals Asia.

Podle agentury AFP někteří prodejci také méně nápadně inzerují, co vlastně prodávají. U některých stánků byl například místo nápisu „psí maso“ poutač na „chutné maso“. Festival už letos narušili aktivisté, kteří zastavili nákladní vozy převážející psy na akci a asi 1000 zvířat zachránili:

Již loni čínská vláda zakázala na festivalu zabíjení psů pod širým nebem, na očích široké veřejnosti. Městské úřady se od festivalu distancují s tím, že se jedná o soukromou akci. Změny se připisují Mo Kung-mingovi, novému šéfovi komunistické strany v Jü-linu, který prý chce vylepšit pověst města.