Česká elektronika bude napájet evropskou vesmírnou sondu. Poletí ke Slunci

Astronomický ústav Akademie věd ČR ve spolupráci s kroměřížskou firmou CSRC vyvinul napájecí zařízení pro přístroj, jenž ponese sonda, která bude zkoumat například jevy doprovázející výrony sluneční hmoty do volného vesmíru.

Po více než sedmiletém vývoji předali čeští vědci zařízení za 1,2 milionu eur (31,8 milionu korun) francouzské kosmické agentuře CNES. Sdělil to mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Suchan. Sonda bude vypuštěna v rámci mise Evropské kosmické agentury ESA.

Francouzská agentura je zodpovědná za dodání přístrojového vybavení pro studium radiových a plazmových vln na misi ESA s názvem Solar Orbiter. Sonda bude vypuštěna v roce 2019 a po dvou letech se dostane na oběžnou dráhu v blízkosti Slunce.

Trojí částečné zatmění Slunce zachycené sondou Proba-2 (zdroj: ESA)

„Naší odpovědností je zajišťovat dodávky elektrické energie ze solárních panelů, její regulaci, měření telemetrických údajů o spotřebě napájení a především filtraci škodlivého rušení,“ uvedl vedoucí týmu Štěpán Štverák. Přístroje umístěné na sondě jsou podle něj tak citlivé, že nasazení standardních napájecích zdrojů telekomunikačních satelitů by znehodnotilo vědecká měření.

Poletí k Jupiteru

Výsledkem výzkumu astronomického ústavu bylo podle Suchana i předání funkčního modelu dalšího napájecího zdroje, určeného pro výzkum ledových měsíců planety Jupiter. „Ve spolupráci se švédským Institutem kosmické fyziky v Uppsale (IRF) proběhly zkoušky splnění návrhových požadavků na výbornou,“ uvedl mluvčí.

Obě aktivity byly financovány z vědeckého programu ESA-PRODEX pod záštitou českého ministerstva školství a ministerstva dopravy. Jsou součástí kosmických aktivit v rámci programu Akademie věd Strategie AV21.