Zemětřesení možná zmenšilo Mount Everest. Prověří to indická vědecká expedice

Indie vyšle vědecký tým do Nepálu, aby přeměřil nejvyšší horu světa Mount Everest. Důvodem jsou šířící se zprávy, že kvůli mohutnému zemětřesení z roku 2015 tento horský velikán ztratil až několik centimetrů své výšky.

Výstup na Mount Everest
Zdroj: Archiv horolezců Autor: Cory Richards

Obecně uznávaná výška hory 8848 metrů pochází z indického měření před 62 lety, uvedl zpravodajský server BBC News.

„Vysíláme expedici na Mount Everest. Pokud si dobře pamatuji, poprvé byla výška hory stanovena v roce 1855. Poté ji změřili i mnozí další. Podle oficiálních údajů má nyní hora 8848 metrů. Před dvěma lety ale došlo v Nepálu k silnému zemětřesení. Následně se ve vědecké obci objevily pochybnosti, zda se hora nezmenšila,“ uvedl k výpravě indický expert Svarna Subba Ráo.

Expedice vyrazí na jaře

Podle něj už má indická výprava vyřízená veškerá povolení a pětičlenná expedice by mohla být vyslána již po skončení zimy, tedy zhruba za dva měsíce.

V roce 2015 postihly Nepál otřesy půdy o síle 7,8 stupně, které připravily o život tisíce lidí a změnily krajinu této himálajské země. Zmenšení Mount Everestu naznačila satelitní data. Plánovaná indická expedice má provést měření na Zemi.

Která hora je nejvyšší?

V učebnicích zeměpisu se sice Mount Everest uvádí jako nejvyšší hora světa, ale zdaleka to není tak jednoduché. Havajská sopka Mauna Kea  je nejvyšší horou celých Havajských ostrovů. Nad hladinu oceánu ční sice „jen“ do výšky 4205 metrů, ale i s podvodní částí je vysoká 10 205 metrů – při měření od báze tedy výrazně převyšuje i Mount Everest. Výšku 10 kilometrů od úpatí překonává také další havajská sopka Mauna Loa.

Když opustíme planetu Zemi, tak ve Sluneční soustavě najdeme ještě větší hory. Nejvyšší z nich je vyhaslá sopka Olympus Mons na Marsu. Od úpatí k vrcholu je vysoká necelých 22 kilometrů – jako bychom postavili tři Everesty na sebe. 

Podobně vysoká je také hora v kráteru Rheasilvia na planetce Vesta. Její odhadovaná výška je srovnatelná s Olympus Mons, podle některých měření dokonce ještě o něco větší.