Dotknete se Měsíce, usednete do řídicí kabiny raketoplánu, vstoupíte na palubu vesmírné stanice. Čeká vás zábava i poznání.
Světová výstava Cosmos Discovery byla slavnostně zahájena v Incheba Expo Bratislava minulý týden – celková rozloha expozice přesahuje 3000 m2. Výstava představuje návštěvníkům stovky exponátů mapujících vývoj pilotovaných kosmických letů od historických počátků až k současným a plánovaným misím. Je rozdělena do 10 galerií, ve kterých návštěvníci uvidí přes 200 originálních artefaktů z vesmírných misí USA i Sovětského svazu, reálné modely raket a raketoplánů, průchozí modely orbitálních stanic a unikátní dobové dokumenty.
Galerie: Kosmická loď Mercury
Na začátku výstavy Cosmos Discovery návštěvníci uvidí ruský Sputnik, psa Lajku, amerického opičáka Enose, příběh prvního člověka v kosmu Jurije Gagarina, i americkou raketu Mercury, která tu je v měřítku 1:1. V dalších galeriích nechybějí lunární výpravy programu Apollo včetně měsíčního vozidla, v němž americké posádky podnikaly své průzkumné cesty po Měsíci, ale také ruské měsíční vozidlo Lunochod.
Pestrá je také přehlídka kosmických skafandrů a další výstroje od nejstarších až po nejnovější modely přizpůsobené dlouhodobému pobytu na orbitálních stanicích. Zaujme i obrovský model rakety Saturn nebo tři originální základní moduly ruského Soyuzu. Návštěvníci se zde dokonce smí dotknout kamene z Měsíce nebo obdivovat asteroidy staré desítky milionů let.

O výstavě Cosmos v Bratislavě
Největší pozornost upoutají části kosmických lodí a vesmírných stanic nebo originální zařízení z řídicího střediska v Houstonu. Do mnoha z těchto expozic mohou návštěvníci nahlédnout a prozkoumat jejich vybavení zevnitř. Odborníci ocení originální část motoru F1 z rakety Saturn, která nesla Apollo k Měsíci. Tento motor díky výstavě Cosmos Discovery poprvé opustí hranice USA.
Výstavu doplňuje kromě mnoha videoprojekcí také technologie dioráma, díky které návštěvníci vstoupí na Měsíc, či na Mars. V závěru výstava poodhaluje nejnovější plány na osidlování Marsu a další projekty světových kosmických agentur. Nakonec čeká fanoušky rozsáhlá interaktivní zóna – Cosmocamp, kde si vyzkouší náročný výcvik kosmonautů i nejnovější 3D technologie.