TÉMA

Zatmění Měsíce

Částečné zatmění Měsíce lákalo napříč kontinenty

Ve středu ze 17. na 18. září nastalo částečné zatmění Měsíce v superúplňku, kdy je Měsíc na své eliptické dráze nejblíže Zemi a působí o něco větší a jasnější. Tento úkaz byl viditelný zejména nad západními částmi Afriky a Evropy, jižní a východní částí Severní Ameriky, celou Jižní Amerikou a částí Antarktidy. Částečné zatmění nastává, když Země zastíní část povrchu svého přirozeného satelitu. Podobné jevy se vyskytují zřídka, tudíž mají pro astronomy i pozorovatele nebeských úkazů zvláštní význam.
18. 9. 2024|

Ve středu nad ránem dojde k zatmění Měsíce. Bude vidět pouhým okem

Ve středu nad ránem nastane částečné zatmění Měsíce, které bude sice malé, ale velmi dobře viditelné i pouhým okem. Pro jeho pozorování budou příznivé podmínky. Úkaz bude možné vidět prakticky po celou dobu jeho trvání, neboť zatmění začne, když Měsíc bude stále nad obzorem. Informoval o tom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
17. 9. 2024|

Když zatmění měnilo dějiny. Tři příběhy, v nichž temnota ve dne ovlivnila historii

Severní Amerika si v průběhu pondělí užije zatmění Slunce. Míří za ním statisíce lidí, kteří si chtějí užít podívanou, která se člověku nabídne mnohdy jen jednou za život. A někdy ani to ne. V současnosti se zatmění chápe většinou už jen jako velký spektákl, ale v minulosti tato událost doslova „psala dějiny“.
8. 4. 2024|

První letošní zatmění Měsíce bylo jen pro ranní ptáčata. Pozorování přála jasná obloha

V časných hodinách pondělního rána mohli i lidé v Česku sledovat první letošní zatmění Měsíce. Pozorování pro veřejnost připravili odborníci třeba v Žebráku, Turnově nebo v Ondřejově. Zájemcům přálo i počasí, ve většině Evropy ale bylo možné sledovat jen zatmění částečné. Měsíc totiž nad většinou kontinentu zapadl příliš brzy. V celé kráse naopak úkaz mohli sledovat na západě Evropy nebo za oceánem.
16. 5. 2022|