TÉMA

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů

Jurečka navrhne zvýšení minimální mzdy o 1600 korun
Minimální mzda by měla od ledna vzrůst o 1600 korun na 18 900 korun. Do pár let by se měla ustálit na 45 procentech průměrné mzdy. Od roku 2025 by se měla začít zvedat podle vzorce, který upraví zákoník práce. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to navrhne vládě, která o tom bude jednat příští týden. Premiér Petr Fiala (ODS) návrh označil za realistický.
6. 12. 2023, Aktualizováno6. 12. 2023 19:59|ČTK
Tripartita projednala návrh rozpočtu, na růstu minimální mzdy se neshodla
Tripartita se neshodla na růstu minimální mzdy pro příští rok. Jednání budou pokračovat. O přidání by mělo být jasno v polovině listopadu. Na tiskové konferenci po tripartitním jednání to v pondělí večer řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Odboráři a zaměstnavatelé mají dál výhrady také k návrhu rozpočtu. Podle náměstka ministra financí Marka Mory by vláda mohla ještě do připravovaného rozpočtového zákona některé požadavky sociálních partnerů částečně promítnout. Kabinet bude rozpočet schvalovat ve středu, poté ho pošle sněmovně.
25. 9. 2023, Aktualizováno25. 9. 2023 23:11|
Doprava, jádro, lithium, čipy či trendy v IT mají potenciál změnit Česko, řekl Fiala
Doprava, energetická infrastruktura, jádro, lithium, čipy a trendy v informačních technologiích je šest konkrétních oblastí, které mají obrovský potenciál změnit zemi. Proto tam musí směřovat velká část strategických investic, řekl v pátek na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Problémem Česka je podle něj hlavně absence široké a dlouhodobé celospolečenské shody na hlavních prioritách směřování republiky. Vyzval k dostavbě české dopravní infrastruktury a zásadnímu posílení české energetiky.
1. 9. 2023, Aktualizováno1. 9. 2023 20:35|
Odbory a zaměstnavatelé odůvodnili požadavky na změny úsporného balíčku. Rozhodne jednání koalice
Koalice ve středu projedná devět návrhů, které jí předložili podnikatelé a odboráři k úspornému balíčku. Balíček, který zavádí hlavně daňové změny, je nyní ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně a odbory kvůli němu vyhlásily stávkovou pohotovost. Lídři vládní koalice připustili, že část změn požadovaných zaměstnavateli a odbory by mohli přijmout. Které konkrétně, bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zřejmé až ve středu. Více účastníků jednání považuje však za pravděpodobné, že vláda upustí od plánu na zdanění zaměstnaneckých benefitů i že zmírní chystaná pravidla pro odvody z dohod o provedení práce.
22. 8. 2023, Aktualizováno22. 8. 2023 23:06|
Závodní jídelny mohou omezeně fungovat, vláda změnila usnesení. Firmy připravují testování
Ve středu má ve velkých firmách začít povinné testování zaměstnanců na koronavirus. Konkrétně se opatření týká společností, které mají více než 250 zaměstnanců, podniky nad padesát pracovníků se přidají v pátek. Firmy se nyní připravují a doufají, že se k nim včas dostanou testovací sady a také potřebné informace. Vláda mezitím změnila usnesení o zaměstnaneckém stravování – nezakazuje ho, ale nařizuje striktní režim.
2. 3. 2021, Aktualizováno2. 3. 2021 16:10|
Zaměstnavatelé žádají urychlené přijetí kompenzačních opatření, firmy odhadují ztráty
Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů požaduje po vládě, aby urychleně přijala kompenzační opatření vůči zasaženým oborům nejen v průmyslu a službách, ale zejména v turistickém ruchu, hotelnictví, pohostinství, kulturní a sportovní sféře a také vůči jejich dodavatelským řetězcům, sdělil prezident konfederace Jan Wiesner. Vláda ve čtvrtek rozhodla o zavedení série opatření proti šíření onemocnění covid-19, která mají ekonomické důsledky. Předseda vlády v pátek potvrdil, že kompenzace se budou řešit příští týden a na starosti je bude mít vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).
9. 10. 2020, Aktualizováno9. 10. 2020 15:54|