Exploze staré válečné pumy u nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, nejezdily vlaky

Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně. Podle agentury DPA vybuchla letecká puma z druhé světové války. Kvůli explozi byla dočasně zastavena veškerá vlaková doprava, včetně příměstské železnice S-Bahn.

Staveniště, na kterém došlo k explozi
Zdroj: ČTK/AP Autor: Sven Hoppe

„Při vrtání (na staveništi) byla zasažena dvousetpadesátikilová letecká bomba z druhé světové války. Trosky létaly stovky metrů. Celá oblast je v současné době prohledávána,“ řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann listu Bild.

Proč nebyla puma odhalena před zahájením stavby, se podle něj vyšetřuje. Před začátkem stavebních prací v centru Mnichova se obvykle provádí sondáž, která má na případnou nevybuchlou munici včas upozornit.

Podle záběrů na sociálních sítích z místa stoupal dým, na místě zasahují záchranáři a policie. Mimo uzavřenou oblast podle policie nehrozí žádné další nebezpečí.

Bomba vybuchla na staveništi takzvané druhé kmenové trati železnice S-Bahn u stanice Donnersbergerbrücke, která je velkým dopravním uzlem bavorské metropole. Podle DPA je místo výbuchu jedním z nejvytíženějších železničních úseků v Evropě.

Přerušena byla dálková i příměstská doprava, cestující z některých zastavených souprav museli být evakuováni. Provoz vlaků byl po více než dvou hodinách od incidentu obnoven, soupravy na příměstské železnici S-Bahn však nadále stojí.

Mnichov byl za druhé světové války častým terčem spojeneckého bombardování, při bezmála sto náletech na něj podle deníku Bild dopadlo 27 tisíc tun leteckých pum. Podle odhadů zhruba 2700 bomb po dopadu nevybuchlo.