Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. V úterý ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.
„Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl,“ konstatovalo ministerstvo. Admirál Vinogradov podle něj pokračuje v plnění úkolů v bezprostřední blízkosti amerického vojenského plavidla. Na místo vyplula rovněž korveta Soveršennyj.
Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain „uplatnil právo na plavbu“ v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší „přehnané nároky“. Podrobnosti o incidentu námořnictvo nezveřejnilo. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.
„Extrémní“ manévr
Rusko a USA se loni v červnu vzájemně obvinily z námořního incidentu ve Východočínském moři. Prudká změna kurzu amerického křižníku Chancellorsville, vyzbrojeného raketami s plochou dráhou letu, si podle Moskvy vynutila „extrémní“ úhybný manévr ruské lodi Admiral Vinogradov, aby zabránila vzájemné kolizi.
Podle amerického velení byla viníkem ruská loď, která postupovala „nebezpečně a neprofesionálně“, když se ke křižníku přiblížila na 15 až 30 metrů a přinutila jej prudce změnit kurz. Ruskou verzi událostí Američané odmítli jako „propagandu“.
Záběr incidentu z roku 2019 podle USA:
