Americký torpédoborec vplul do ruských vod, tvrdí Moskva. Nejsou vaše, kontrují USA

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, informovalo o tom ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva. Americké námořnictvo podle listu The Moscow Times uvedlo, že torpédoborec se pohyboval ve vodách, na které Rusko podle USA vznáší neoprávněné nároky.

Torpédoborec USS John S. McCain
Zdroj: Reuters/U.S. Navy Autor: Micah Blechner

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. V úterý ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

„Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl,“ konstatovalo ministerstvo. Admirál Vinogradov podle něj pokračuje v plnění úkolů v bezprostřední blízkosti amerického vojenského plavidla. Na místo vyplula rovněž korveta Soveršennyj.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain „uplatnil právo na plavbu“ v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší „přehnané nároky“. Podrobnosti o incidentu námořnictvo nezveřejnilo. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

„Extrémní“ manévr

Rusko a USA se loni v červnu vzájemně obvinily z námořního incidentu ve Východočínském moři. Prudká změna kurzu amerického křižníku Chancellorsville, vyzbrojeného raketami s plochou dráhou letu, si podle Moskvy vynutila „extrémní“ úhybný manévr ruské lodi Admiral Vinogradov, aby zabránila vzájemné kolizi.

Podle amerického velení byla viníkem ruská loď, která postupovala „nebezpečně a neprofesionálně“, když se ke křižníku přiblížila na 15 až 30 metrů a přinutila jej prudce změnit kurz. Ruskou verzi událostí Američané odmítli jako „propagandu“.

Záběr incidentu z roku 2019 podle USA:

Video Ruská a americká loď se málem srazily
video

Ruská a americká loď se málem srazily

Zdroj: U.S.Navy