„Nadcházející hodiny budou složité.“ Australská vláda vyzvala k evakuaci čtvrt milionu lidí

Australská vláda vyzvala bezmála čtvrt milionu obyvatel k evakuaci před požáry, jejichž nebezpečí umocňuje nová vlna veder spojená se silným větrem. Armáda je připravena úřadům s evakuací obyvatel pomoct. „Nadcházející hodiny budou skutečně velmi, velmi složité,“ uvedl premiér státu Viktorie Daniel Andrews. Situaci nezlepšil ani déšť, který se v několika oblastech sužovaných ohněm objevil.

Video Události
video

Události: Požáry v Austrálii

Úřady poslaly 240 tisícům obyvatel státu Viktorie SMS zprávy s výzvou k evakuaci. Další lidé se mají přesunout do bezpečí ve státech Nový Jižní Wales a Jižní Austrálie, úřady však v tomto případě nesdělily, kolika osob se bude evakuace týkat.

„Konec krize a této katastrofy je stále hodně daleko,“ prohlásil australský premiér Scott Morrison. Kvůli očekávanému zhoršení situace byla povolána armáda, uvedl podle agentury Reuters premiér.

Po poklesu teplot a mírném dešti z minulých dnů slibuje předpověď teploty opět přes 40 stupňů a očekává se, že vát bude vítr o rychlosti více než devadesát kilometrů v hodině. To vyvolává obavy, že by se oheň mohl na mnoha místech opět vymknout kontrole.

„I když v Melbourne pršelo, i když předpověď na příští týden slibuje lepší podmínky, ještě nás čeká dlouhá cesta, než se vypořádáme s tímto bezprecedentně velkým ohněm. Navíc jsme si vědomi, že je před námi ještě řada týdnů sezony požárů,“ dodal premiér Viktorie Andrews.

Pomoct s evakuací obyvatel je připravena i vojenská loď
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Rick Rycroft

Dva velké požáry se spojily do „megaohně“

V Novém Jižním Walesu zůstávají u pobřeží dvě lodi, které jsou připraveny evakuovat obyvatele v případě, že to bude nutné. Vrtulníky přivážely zásoby a nezbytné vybavení do obcí ohrožených ohněm. V tomto státě momentálně hoří 134 požárů, z nichž 53 se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu.

Místní hasičský sbor podle agentury AP uvedl, že pobřežní města jižně od Sydney – Eden, Batemans Bay a Nowra – opět ohrožují plameny. Ty byly v pátek ráno stále pod kontrolou, silný vítr je nicméně může přenést přes zadržovací pásy, které hasiči zbavili vegetace.

„Všechny naše hasiče i obyvatele ohrožené požáry čeká dlouhé odpoledne a dlouhá noc,“ sdělil zástupce hasičů Shane Fitzsimmons. Jen v tomto státě pomáhá bojovat s požáry 72 tisíc dobrovolných hasičů. 

Večer se obavy hasičů potvrdily a dva velké požáry mezi Novým Jižním Walesem a Viktorií se spojily do jednoho „megaohně“. Na pomezí obou států, jižně od Sněžných hor, teď hoří oblast o rozloze šest set tisíc hektarů, informoval zpravodajský server BBC.

Kvůli katastrofické situaci vyšly do ulic Sydney, Canberry, Melbourne a dalších měst desítky tisíc Australanů. Požadovaly, aby Morrisonova vláda věnovala pozornost klimatické změně a upustila od používání fosilních paliv. Demonstranti kritizovali hlavně premiéra – na jednom z transparentů nazvaného „fosilním hlupákem“ – který dříve opakovaně odmítl tvrzení, že by nynější krizová situace v zemi byla důsledkem klimatických změn.

Sněhovými děly proti plamenům

V největším australském lyžařském středisku Perisher ve Sněžných horách nasadili v očekávání příchodu požáru sněžná děla, která nyní kropí vodou ohrožená místa. Správci se chtějí vyhnout osudu severněji položeného střediska Selwyn, kde minulý týden plameny pohltily budovy a zničily lyžařské vleky.

Od vypuknutí živelní katastrofy loni v září shořelo již 10,3 milionu hektarů porostu, což je téměř o čtvrtinu více, než je rozloha Česka. Oheň připravil o život 26 lidí a zničil dva tisíce domů. Australský meteorologický úřad ve čtvrtek sdělil, že na kontinentu nebylo od roku 1910, kdy začal s měřením, nikdy tak teplo a sucho jako v loňském roce.