Měl za úkol chránit školu v Parklandu, střelce však nezastavil. Teď hrozí hlídači doživotí

Někdejší zástupce šerifa ve floridském Parklandu Scot Peterson, který loni v únoru nezastavil střelce na místní střední škole, byl v úterý zatčen na základě obvinění v jedenácti bodech. V případě prokázání viny mu hrozí až doživotní vězení. S odvoláním na sdělení místní prokuratury o tom informovala agentura AP. Peterson, který byl v době střelby ozbrojen, stál před budovou školy a proti střelci nezasáhl. Masakr si vyžádal 17 mrtvých.

Video Události
video

Události: Za to, že nezastavil střelce v Parklandu, hrozí zástupci šerifa doživotí

Státní zástupce Mike Satz oznámil, že šestapadesátiletému muži hrozí, že bude odsouzen za zanedbání dětí, hrubou nedbalost a za podání křivé výpovědi ohledně toho, co v době střelby dělal.

Peterson měl za úkol chránit střední školu v Parklandu, 27minutové video z bezpečnostních kamer zveřejněné měsíc po incidentu ale ukázalo, že stál celou dobu před budovou a nezasáhl, zatímco střelec uvnitř 17 lidí zabil a dalších 17 zranil. Peterson dal podle obhajoby přednost záchraně vlastního života namísto hrdinství.

Dohromady podle Satze hrozí Petersonovi 100 let za mřížemi. Propuštěn nyní může být na kauci zhruba sto tisíc dolarů (2,3 milionu korun).

Peterson už měl přitom nárok na odchod do důchodu. Přes třicet let pracoval jako zástupce šerifa. Předtím působil v ochrance i v armádě. V roce 2015 jej šerif Scott Israel chválil za příkladnou službu, odhodlání a oddanost.

Rodiny obětí zprávy o zadržení policisty potěšily. „Moje dcera byla jednou z posledních, kteří byli zastřeleni. Je zcela jisté, že mohla být zachráněna, ale nebyla. Těší mě, že je v tomto případě snaha o nastolení spravedlnosti,“ uvedl pro britský deník The Independent otec čtrnáctileté Jamie, která při masakru v únoru 2018 zemřela.

Pro dvacetiletého střelce Nicolase Cruze žádá prokuratura trest smrti. Ten nabídl, že se k činu přizná výměnou za doživotí, což však prokurátoři odmítli. Satz uvedl, že Cruzův případ je „přesně tím typem, pro který byl trest smrti navržen.“ Proces by měl začít příští rok.