Nový Zéland po útoku na mešity zakazuje útočné a poloautomatické pušky

Nový Zéland se po útoku na dvě mešity ve městě Christchurch rozhodl zpřísnit zákony o držení zbraní a zakázat útočné a poloautomatické pušky. Zákaz jejich prodeje vstoupil v platnost ihned, příslušné zákony by měly být přijaty nejpozději do 11. dubna. Útok osmadvacetiletého Australana, který se ve svém manifestu označil za rasistu a muslimy a imigranty za „vetřelce“, si minulý týden vyžádal 50 mrtvých.

Pieta za oběti útoku na mešity v Christchurch
Zdroj: ČTK/AP Autor: Mark Baker

„Šest dní po útoku oznamujeme zákaz poloautomatických pušek vojenského typu a útočných pušek,“ uvedla premiérka Jacinda Ardernová. Zakázány mají být také součástky, se kterými lze z legálně držené zbraně vytvořit samopal a také velkokapacitní zásobníky. Všichni držitelé zakázaných zbraní je musí na základě rozhodnutí vlády v nadcházejících dvou dnech nahlásit úřadům, než je předají, píše agentura AP.

„Naše dějiny navždy změnil 15. březen. Teď se změní i naše zákony. Oznamujeme, že jsme ve jménu všech Novozélanďanů podnikli kroky ke zpřísnění našich zákonů o držení zbraní, abychom z naší země udělali bezpečnější místo,“ řekla Ardernová s tím, že všechny typy poloautomatických pušek, které byly použity při útoku, budou zakázány.

Nová opatření mají umožnit odkoupení zakázaných zbraní od majitelů, což podle premiérky bude státní kasu stát 200 milionů novozélandských dolarů.

„Domnívám se, že převážná většina legálních držitelů zbraní na Novém Zélandu pochopí, že tyto kroky jsou v národním zájmu,“ sdělila Ardernová s tím, že na farmáře se budou vztahovat přísně uplatňované výjimky kvůli regulaci škůdců.

Nový Zéland se v minulosti snažil zákony o střelných zbraních zpřísnit, vždy tomu však zabránila silná zbraňová lobby a skutečnost, že na Novém Zélandu má silnou tradici lov. Podle odhadů je v zemi s pěti miliony obyvatel zhruba 1,5 milionu střelných zbraní, nový zákaz by se podle Reuters měl vztahovat na asi třináct a půl tisíce z nich.

Zákaz se týká poloautomatických střelných zbraní nebo brokovnic, které se dají používat s oddělitelným zásobníkem s kapacitou více než pět střel. Vztahuje se také na doplňky používané k přeměně střelných zbraní na to, co vláda označila jako „zbraně vojenského stylu“.

Nevztahuje se naopak na střelné zbraně, které obvykle používají farmáři a lovci včetně poloautomatů ráže .22 nebo menších, které pojmou maximálně deset nábojů, anebo poloautomatických a natahovacích střelných zbraní bez výměnného zásobníku, které pojmou až pět nábojů.

Video Horizont ČT24
video

Nový Zéland po teroristickém útoku zakazuje zbraně

Se zákazem souhlasí i největší prodejce zbraní

Strana Ardernové má v parlamentu většinu, a proto se očekává bezproblémové schválení odpovídajících zákonů. Odborníci na střelné zbraně uvedli, že zákaz má na Novém Zélandu širokou podporu.

Jeden z největších novozélandských prodejců zbraní, firma Hunting & Fishing New Zealand, uvedla, že podporuje „jakékoli vládní opatření trvale zakázat tyto zbraně“. „I když jsme je v minulosti prodali malému počtu zákazníků, události z minulého týdne nás přiměly přehodnotit náš postoj. Došli jsme k závěru, že podobné válečné zbraně nemají v našem podnikání – ani v naší zemi – co dělat,“ uvedl v prohlášení šéf firmy Darren Jacobs.

Oběťmi jsou uprchlíci či migranti z Asie a Afriky 

Novozélandská policie mezitím oznámila, že všech 50 obětí útoku identifikovala. Ve většině případů šlo o uprchlíky či migranty z Pákistánu, Indie, Malajsie, Turecka, Indonésie, Somálska, Afghánistánu a Bangladéše.

Ve čtvrtek se podle agentury AP uskutečnilo nejméně šest dalších pohřbů obětí. Ardernová oznámila, že páteční volání k modlitbě muslimů bude celostátně vysíláno a následovat budou dvě minuty ticha za oběti. Obě mešity, které se staly dějištěm útoku, budou v pátek otevřeny a očekává se účast tisíců věřících. Po útoku byla na celém Novém Zélandu posílena bezpečnost u mešit.