Výbuch palivového potrubí ve středním Mexiku si vyžádal desítky obětí

Při výbuchu palivového potrubí ve středním Mexiku zahynulo v noci na sobotu nejméně 67 lidí. Informoval o tom guvernér státu Hidalgo Omar Fayad s tím, že dalších sedmdesát pět osob utrpělo zranění, z toho mnozí středně těžká a těžká. Podle médií nastal výbuch poté, co potrubí navrtali zloději. Záchranné práce na místě pokračují. Vyšetřovatelé se na místě neštěstí i v nemocnicích snaží identifikovat oběti neštěstí.

Dříve úřady hovořily nejméně o dvaceti mrtvých a sedmi desítkách zraněných. Novou bilanci oznámil guvernér státu Hidalgo, podle kterého zemřelo nejméně 66 lidí a 76 dalších bylo zraněno. Agentura AP píše také o více než 85 pohřešovaných.

K neštěstí došlo v městečku vzdáleném asi sto kilometrů severně od hlavního města Mexico City. Státní ropná firma uvedla, že její potrubí navrtali zloději a oběti jsou z řad místních, kteří unikající palivo nabírali do svých kanystrů. 

Podle agentury AP nastal výbuch několik hodin poté, co zloději trubku tajně navrtali. Na místě zavládla panika a lidé se s křikem vydávali od produktovodu, který vzplanul, na útěk. Hasiči oblast následně uzavřeli. 

Vláda uvedla, že poté, co státní ropná společnost Pemex navrtání potrubí zjistila, byli na místo vysláni vojáci. Krátce před výbuchem tam bylo příliš mnoho lidí a vojáci se raději stáhli, aby se vyhnuli problémům. Na sociálních sítích se objevila videa ukazující, jak si lidé plní kanystry za denního světla a za přítomnosti ozbrojených sil, což vyvolává otázky, proč úřady důrazně nezasáhly. 

Jde o jednu z nejhorších podobných explozí za poslední léta v zemi, kde jsou krádeže z palivových potrubí na denním pořádku. Někteří lidé podle agentury AFP vidí příčinu tragédie právě v nedostatku paliva. „Spousta lidí přišla s kanystry kvůli nedostatku benzinu,“ uvedl 55letý muž, který na místě neštěstí hledal svého syna.

„Naléhavě vyzývám obyvatele, aby se neúčastnili krádeží paliva,“ prohlásil guvernér Fayad. „Kromě toho, že jsou nezákonné, ohrožují vaše životy i rodiny,“ varoval. 

Místo tragédie navštívil i mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. V rozhovoru s místními médii slíbil, že bude prosazovat politiku proti krádežím, dokud nebudou vymýceny.

V zemi je nedostatek paliva

López Obrador totiž vyhlásil proti krádežím pohonných hmot rozsáhlou akci. Podle vlády zloději paliva v minulém roce zemi připravili o více než tři miliardy dolarů (67,5 miliardy korun).  


Řada čerpacích stanic v mnoha místech Mexika má zavřeno, u těch otevřených se už řadu dní tvoří dlouhé kolony aut i lidí s kanystry.

Nedostatek paliva způsobilo zavedení kontrol, na něž vláda nasadila na pět tisíc vojáků, ale také panika, s níž řada lidí nakupovala v předchozích dnech zásoby benzinu. Dočasně byla také uzavřena některá potrubí, odkud zloději palivo dříve kradli, a místo toho nyní mnohde benzin rozvážejí cisterny.

López Obrador má značnou podporu veřejnosti, přestože jeho opatření narušilo dodávky pohonných hmot v centrálním Mexiku a vyvolalo obavy, že by nedostatek paliva mohl poškodit ekonomiku. Svaz výrobců aut upozornil, že by některé automobilky mohly ukončit výrobu, pokud nebude nedostatek pohonných hmot rychle vyřešen.