Šéfkou americké Sněmovny reprezentantů je po osmi letech znovu demokratka Pelosiová

Americká Sněmovna reprezentantů si na prvním zasedání v novém složení zvolila za předsedkyni demokratku Nancy Pelosiovou. Její návrat média hodnotí jako historický, protože je po více než 60 letech první, kdo předsednické křeslo ve sněmovně po návratu z opozice opět získal.

Nancy Pelosiová
Zdroj: Reuters Autor: Mike Theiler

Osmasedmdesátiletá Pelosiová se do funkce předsedkyně Sněmovny reprezentantů vrátila po osmi letech. Je zatím jedinou ženou, která tento vrcholný ústavní post zastávala, poprvé do něj byla zvolena v lednu 2007.

Naposledy se vrátil do předsednického křesla po pauze v opozici demokrat Sam Rayburn, kterému se to podařilo hned dvakrát. Tento post zastával nejprve do roku 1947, poté znovu od roku 1949 do ledna 1953 a naposledy pak od ledna 1955 do listopadu 1961. V době, kdy byl Rayburn v opozici, sněmovně opakovaně předsedal republikán Joseph Martin.

„Je to opravdu, ale opravdu skvělý úspěch. Doufejme, že spolu budeme spolupracovat a že dokončíme řadu věcí,“ pogratuloval Pelosiové americký prezident Donald Trump na narychlo svolané tiskové konferenci v Bílém domě, kde zároveň znovu zopakoval důvody, proč Spojené státy potřebují zeď na hranici s Mexikem.

Krátce po listopadových volbách se několik demokratických kongresmanů sice vyslovilo proti znovuzvolení Pelosiové do čela sněmovny, kongresmance se ale podařilo nespokojence přesvědčit. Ne všichni demokraté ji však nakonec podpořili. Z 235 demokratů tak učinilo 220. Republikáni proti ní postavili vůdce sněmovní menšiny Kevina McCarthyho, který získal 192 hlasů.

Podle redaktora serveru Aktuálně.cz Daniela Anýže je Pelosiová nesmírně zkušená, situaci ale bude mít trochu složitější, protože se po listopadových volbách dolní komora Kongresu výrazněji personálně obměnila. „Noví levicovější a progresivnější kongresmani ji budou tlačit k radikálnějším postojům,“ uvedl Anýž.

V Senátu mezitím republikánský viceprezident Mike Pence, který je z titulu funkce nevoleným předsedou této kongresové komory, přijal přísahu nově zvolených senátorů.

V listopadových volbách Američané vybírali nové složení celé 435členné Sněmovny reprezentantů a také 35 nových zákonodárců ze stočlenného Senátu. Demokraté získali ve sněmovně většinu 235 křesel, republikáni naopak svou kontrolu Senátu rozšířili na 53 mandátů.

Analytici nové rozložení sil v americkém zákonodárném sboru považují za komplikaci pro zbývající dva roky mandátu republikánského prezidenta Trumpa, jehož administrativa bude nucena hledat kompromisy s demokraty.