Členky afghánské fotbalové reprezentace zneužívali funkcionáři. Skandál už vyšetřuje FIFA

Afghánský prezident Ašraf Ghaní nařídil zahájit vyšetřování údajného sexuálního, fyzického a psychického zneužívání členek národního fotbalového týmu vysokými afghánskými sportovními činiteli. Aféru spustila zpráva britského listu The Guardian, v níž se objevila obvinění z násilí na fotbalistkách, které se údajně dělo na různých místech v Afghánistánu i na soustředění v Jordánsku.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Zneužívání v afghánském fotbalu

V článku deníku The Guardian byla citována mimo jiné bývalá kapitánka afghánské fotbalové reprezentace Chálida Púpalová, která uprchla z Afghánistánu poté, co jí bylo vyhrožováno smrtí. 

„Doprovázeli je (fotbalistky) dva mužští funkcionáři. Chodili k hráčkám na pokoje a spali s nimi. Říkali jim, že je dostanou do výběru a budou jim platit, když jim budou po vůli. Na dívky tlačili a chovali se k nim násilně,“ popsala Púpalová britskému listu situaci na únorovém soustředění v Jordánsku.

Podobná svědectví přinesly i nynější třiadvacetiletá kapitánka týmu Šabnam Mubárezová, v Německu narozená hráčka afghánské reprezentace Mína Ahmadíová či americká trenérka afghánského týmu Kelly Lindseyová.

Skandálem se už zabývá FIFA

Předseda afghánského olympijského výboru Háfizulláh Valí Rahímí uvedl, že podobná obvinění nejsou v zemi ničím novým. „Zneužívání ze strany šéfů asociací, trenérů a sportovců existuje již delší dobu. Měli jsme tady stížnosti již v minulosti a toto je nepopiratelný fakt,“ prohlásil Rahímí.

Aféru již prošetřuje i Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA). Dánský výrobce sportovního oblečení Hummel oznámil, že kvůli obviněním ruší sponzorskou smlouvu s národním týmem.

Fotbalistky symbolizovaly nový začátek Afghánistánu

Vznik ženského fotbalového týmu byl po pádu Talibanu v roce 2001 důležitým symbolem osvobození žen. Přestože hráčky musely trénovat tajně, aby unikly útokům extremistů.

„Pro mnoho lidí v tradičních kruzích jsou něčím jako méně poslušnými ženami, do určité míry mohou být vnímány jako ženy nižšího řádu. A zároveň také ve sportovním prostředí pozbývají plné kontroly, ochrany ze strany svých rodin, manželů či otců. A tím pádem se mohou stát snadnější kořistí pro lidi, kteří v tom sportovním prostředí působí,“ říká reportér České televize Jakub Szántó. 

Afghánské sportovkyně doufají, že překážky, kterým čelí, časem překonají. Inspirují je ženy z dalších muslimských zemí. Na olympijských hrách v Riu de Janeiro získaly historických čtrnáct medailí. A v Saúdské Arábii a Íránu si letos ženy vymohly právo navštěvovat veřejné fotbalové zápasy.