Ukrajinský prezident Petro Porošenko nepřijal demisi generálního prokurátora Jurije Lucenka, který chtěl rezignovat kvůli kritice za vyšetřování vraždy protikorupční aktivistky Kateryny Handzjukové. Na objasnění případu a posílení boje proti korupci naléhal v pátek v Kyjevě eurokomisař Johannes Hahn. Vražda upoutala pozornost k řadě dalších útoků na protikorupční aktivisty na Ukrajině v posledních měsících.
Porošenko odmítl demisi generálního prokurátora, který chtěl skončit kvůli vraždě aktivistky
V ukrajinském parlamentu pro Lucenkovo odstoupení hlasovalo jen 38 poslanců, zatímco 116 poslanců podpořilo generálního prokurátora, považovaného za prezidentova muže. „Prezident vrátil prokurátorovi jeho prohlášení o demisi vzhledem k tomu, že Jurij Lucenko získal důvěru v parlamentu a že před ním stojí důležité úkoly,“ vysvětlila prezidentská kancelář rozhodnutí hlavy státu.
Lucenko nastoupil do funkce v květnu 2016 – poté, co poslanci změnili původní pravidlo, podle něhož se do čela prokuratury mohl dostat jen člověk s právnickým vzděláním. V minulosti byl ministrem vnitra a předsedou poslanecké skupiny Bloku Petra Porošenka.
Lucenko v úterý v emotivním projevu v parlamentu prohlásil, že podává demisi, protože justiční orgány čelí kritice za údajné sabotování vyšetřování vraždy aktivistky, kterou se jim přitom podařilo objasnit.
Tato situace podle něj svědčí o tom, že v zemi existuje „dvojvládí“ a „ničí se justiční systém, bez důkazů a za objasněný zločin“. Hledání viníků se podle Lucenka změnilo v kolbiště politického boje o moc a stalo se záminkou k útokům na politické oponenty.
Za prokurátora se postavila Porošenkova strana
Vzápětí se v parlamentu za Lucenka postavil nejsilnější poslanecký klub, Blok Petra Porošenka, a předseda sněmovny nechal o demisi generálního prokurátora hlasovat. Pro odstoupení Lucenka ale hlasovalo jen zmíněných 38 zákonodárců.
Handzjuková se před třemi měsíci v jihoukrajinském městě Cherson stala obětí brutálního útoku kyselinou sírovou. Třiatřicetiletá aktivistka utrpěla popáleniny na čtyřiceti procentech těla a těžké poškození zraku. Prodělala jedenáct operací, přesto o víkendu v kyjevské nemocnici zemřela. Ještě před smrtí poskytla vyšetřovatelům informace, které podle Lucenka vedly k odhalení viníků.
Objednavatel vraždy zůstává neznámý
Policie zatkla dva podezřelé a třem dalším uložila domácí vězení, ale dosud nezjistila, kdo si vraždu objednal, poznamenala agentura AFP.
Eurokomisař Hahn v pátek prohlásil, že vražda hluboce otřásla mezinárodním společenstvím. „Je to něco, co nemůžeme akceptovat,“ zdůraznil a dodal, že ukrajinská vláda by měla vypátrat, kdo si vraždu objednal.
Handzjuková v září zveřejnila na internetu video, ve kterém vyzývala občany své země, aby se nevzdávali v boji s korupcí. „Teď vypadám špatně, ale aspoň se o mě starají,“ řekla po útoku. „Ale vypadám mnohem lépe než spravedlnost na Ukrajině, protože o tu se nikdo nestará.“