Volby v Hesensku vyhrála CDU, SPD je těsně třetí. Pro obě strany jde o nejhorší výsledky za desetiletí

Nedělní zemské volby v Hesensku vyhrála podle předběžných výsledků Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové se ziskem 27 procent hlasů. Druzí jsou Zelení s 19,8 procenta a těsně třetí sociální demokracie (SPD) taktéž s 19,8 procenta. Pro CDU a SPD jde ale o nejhorší výsledky za desetiletí.

Šéf hesenské CDU Volker Bouffier se raduje z volebního vítězství
Zdroj: Reuters Autor: Kai Pfaffenbach

Zatímco před pěti lety si CDU v Hesensku přišla na 38,3 procenta a SPD na 30,7 procenta, letos obě strany o více než deset procentních bodů oslabily. Pro CDU to ve více než šestimilionové spolkové zemi znamená nejhorší výsledek od roku 1966 a pro SPD dokonce od konce druhé světové války.

Pokles obou stran odpovídá do značné míry trendu na celonárodní úrovni, kde mají konzervativní unie CDU/CSU a SPD historicky nízkou podporu. O tom, že výsledky hesenských voleb výrazně souvisejí s děním v Berlíně, svědčí i to, že 70 procent místních občanů je nespokojeno s celoněmeckou vládou. Před posledními volbami v roce 2013 jich přitom bylo jen 44 procent.

Kabinetu obyvatelé Hesenska vyčítají především to, že je příliš rozhádaný na to, aby dělal společnou politiku (86 procent), a také to, že bere příliš ohledů na zájmy průmyslu (80 procent).

Politici SPD, jejichž strana propadla i v zemských volbách v Bavorsku před dvěma týdny, se nechali slyšet, že celoněmecká vláda nemůže fungovat jako dosud. V CDU se zase objevily hlasy zpochybňující, jestli by Merkelová měla v prosinci znovu kandidovat do čela strany. Na ty Merkelová reagovala, když oznámila, že znovu kandidovat nebude a po volbách skončí i jako kancléřka.

Ze slabosti křesťanských a sociálních demokratů dokázali v Hesensku těžit především Zelení, kteří dostali 19,8 procenta hlasů, což je jejich dosud jednoznačně nejlepší výsledek v této zemi. Ve volbách před pěti lety strana, která podle občanů nabízí nejlepší odpovědi na otázky budoucnosti, měla 11,1 procenta. 

Zelení mohou v Hesensku zaznamenat historický výsledek
Zdroj: Reuters
Autor: Ralph Orlowski

Do parlamentu ve Wiesbadenu směřuje poprvé také protestní a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která obdržela 13,1 procenta hlasů, a bude tak už zastoupena ve všech 16 německých zemských sněmech. Šestici parlamentních stran ve více než šestimilionovém Hesensku doplňují svobodní demokraté (FDP) se 7,5 procenta a Levice se 6,3 procenta.

Hesensku by nadále mohla vládnout současná koalice CDU a Zelených vedená Volkerem Bouffierem (CDU). V novém parlamentu bude mít ale většinu jediného mandátu. Zemský sněm bude po letošních volbách se 137 křesly o poznání větší než ten minulý, v němž zasedalo 110 zákonodárců. Důvodem je zvláštnost volebního systému, díky níž se velikost parlamentu volby od voleb může měnit.