Zemětřesení v Japonsku má třicet obětí. Elektřina funguje už téměř všude, Toyota ale přeruší výrobu

Počet obětí čtvrtečního silného zemětřesení na japonském ostrově Hokkaidó stoupl na třicet, devět lidí se dál pohřešuje. Oznámila to místní vláda. Dodávky elektřiny, o něž kvůli otřesům přišlo všech 5,3 milionu obyvatel severního japonského ostrova, už až na výjimky opět fungují. Automobilka Toyota Motor ale oznámila, že kvůli přerušení práce v továrně na výrobu převodovek v Tomakomai na ostrově Hokkaidó se nerozjede v pondělí výroba ani v dalších šestnácti provozech automobilky ve zbylých částech Japonska.

Policisté prohledávají trosky domu v městečku Acuma
Zdroj: Kyodo/via REUTERS

Epicentrum čtvrtečních otřesů o síle 6,7 stupně se nacházelo jihovýchodně od města Sapporo. Otřesy vycházely z hloubky asi čtyřiceti kilometrů.

Nejhorší následky mělo zemětřesení v několikatisícovém městečku Acuma, kde silnice a domy zůstaly pohřbené po masivních sesuvech půdy. Právě z Acumy pocházela naprostá většina obětí a záchranáři tam v troskách dál pátrají po pohřešovaných.

Ačkoli energetické společnosti původně počítaly s tím, že obnovit dodávky proudu na ostrově potrvá možná až týden, funguje elektřina už téměř všem domácnostem. Bez dodávek jich je jen asi dvacet tisíc.

Společnost Toyota se ale rozhodla, že v šestnácti z osmnácti svých provozů po celém Japonsku v pondělí přeruší provoz, protože továrna na automobilové díly na ostrově Hokkaidó od čtvrtka nepracuje. Jak dlouho bude odstávka v Toyotě trvat, zatím vedení firmy neupřesnilo.

Zemětřesení v Japonsku bylo už druhou živelní pohromou v rychlém sledu poté, co tajfun Jebi v první polovině tohoto týdne připravil o život nejméně jedenáct lidí. Zemětřesení jsou v Japonsku velmi obvyklá, jde totiž o zemi s jednou z nejvyšších seizmických aktivit na světě. Na tento ostrovní stát připadá asi pětina zemětřesení ve světě o síle šesti stupňů a větší.