USA poslaly do Německa bývalého nacistického strážce Palije. Čtrnáct let ho žádný stát nechtěl

Americké úřady deportovaly do Německa 95letého nacistického dozorce polského původu Jakiva Palije. Muž dle úřadů působil v pracovním a koncentračním táboře Trawniki. Americký soud nařídil jeho vypovězení ze země už před čtrnácti lety. Berlín ho roky odmítal přijmout, protože nikdy neměl německé občanství.

Video Události
video

USA po průtazích poslaly bývalého nacistického dozorce do Německa

Palij už přistál v německém Düsseldorfu, odkud byl převezen do pečovatelského domu pro seniory, uvádí BBC s odkazem na německé zdroje. Americký velvyslanec v Berlíně Richard Grenell ocenil snahu nové vlády kancléřky Angely Merkelové a Trumpovy administrativy o vyřešení kauzy.

Palijovi se po válce podařilo ošálit americké úřady 

Polský rodák Palij po 2. světové válce tajil svůj podíl na vyvražďování Židů v táboře Trawniki v okupovaném Polsku. V roce 1949 uprchl do USA, přičemž tamním imigračním úřadům tvrdil, že je bývalý zemědělec a dělník v továrně. V roce 1957 pak získal americké občanství.

Před 25 lety se ale o Palijovu minulost začali zajímat vyšetřovatelé, uvádí list USA Today. V roce 2001 muž sdělil ministerstvu spravedlnosti, že se podrobil výcviku v táboře SS v Trawnikách. Podle soudu v USA napomáhal perzekuci vězňů, osobní odpovědnost za jejich smrt mu ale prokázána nebyla. Americký federální soudce mu v roce 2003 odňal americké občanství a o rok později nařídil jeho deportaci.

Bílý dům nyní v prohlášení zdůraznil, že Palij byl ozbrojený strážce, jenž hrál „nepostradatelnou úlohu“ při ujišťování, že Židé byli zabiti. V trawnickém táboře bylo 3. listopadu 1943 postříleno na šest tisíc židovských mužů, žen a dětí. Byl to jeden z největších jednorázových masakrů holocaustu, připomněl Bílý dům.

Newyorský Queens na nohou 

Přestože americký soud nařídil jeho deportaci už v roce 2004, Palij dál žil v newyorské čtvrti Queens, jelikož ho žádná země nechtěla přijmout. V Queensu proti jeho pobytu protestovali místní obyvatelé.

Další Palijův osud v Německu je přitom podle agentury AP nejasný, protože žalobci údajně dříve naznačili, že patrně není dostatek důkazů, aby proti němu byla vznesena obvinění z válečných zločinů.

„Pouze hlídání budov nebo vězňů k odsouzení nestačí, pokud nemůže být prokázano spojení s vražděním,“ upozornil ředitel Centra pro objasňování zločinů nacismu Jens Rommel. Pokud tedy vyšetřovatelé neobjeví nové důkazy, Palij zřejmě trestu unikne.