Policie vyklidila největší „divoký“ tábor v Paříži. Špína byla neúnosná, dva migranti se utopili

Pařížská policie vyklidila největší uprchlický tábor ve městě, v němž přebývalo více než 1700 migrantů. Převážně afričtí běženci zamíří do přechodných center, kde úřady zkontrolují jejich doklady. Podobné provizorní tábory prohloubily spor města s vládou o řešení migrační krize.

V táboře pobývali hlavně běženci ze Súdánu, Somálska a Eritreje. Policejní akce začala krátce po šesté hodině a podle francouzských médií se obešla bez incidentů. „Dotyčné osoby budou dočasně ubytovány ve dvacítce zařízení v Paříži a jejím okolí,“ uvedl podle agentury AFP ministr vnitra Gérard Collomb.

Policie v uplynulých třech letech vyklidila již 35 provizorních táborů v hlavním městě, celkem se evakuace dotkla asi 28 tisíc lidí.

Tábor Millénaire, nazývaný podle blízkého obchodního centra, se nachází u plavebního kanálu Saint-Denis, v němž se tento měsíc dva migranti utopili. Vláda a pařížská radnice se tábor rozhodly evakuovat nejen kvůli těmto neštěstím, ale také kvůli zhoršující se hygienické a bezpečnostní situaci v něm.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodaj ČT Zavadil: Uprchlíci žili v Paříži v dramatických hygienických podmínkách

„Objevily se i případy bitek mezi uprchlíky, při kterých někteří z nich utrpěli zranění,“ uvedl zpravodaj ČT Petr Zavadil.

V Paříži jsou nyní ještě dva velké provizorní tábory migrantů. Jeden se nachází u kanálu Saint-Martin a žije v něm zhruba 800 lidí, především Afghánců, a druhý v oblasti Porte de la Chapelle, kde přebývá 300 až 400 lidí. Tyto tábory budou podle úřadů vyklizeny co nejdříve, pravděpodobně již příští týden.

„Nevládní organizace ale upozorňují na to, že tento postup je neúčinný a pokud nebudou zřízeny trvalé ubytovny pro uprchlíky, tak je jenom otázkou času, než se do ulic severní Paříže znovu vrátí, podobně jako tomu zatím bylo pokaždé v minulých třech letech,“ poznamenal Zavadil.

Vláda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona chce být v oblasti imigrace „tvrdá i spravedlivá“. V poslední době schválil parlament návrh zákona, jenž zpřísňuje azylová pravidla.

Evropa čelí migrační krizi od roku 2015. Od té doby se pokusilo dostat na starý kontinent více než milion lidí z Afriky i Blízkého východu.

Video Události
video

Události ČT: Vyklizení tábora v Paříži