Sopka Kilauea dál ohrožuje obyvatele Havaje

Havajské peklo: Láva může odříznout pobřežní oblasti, magma se záludně plazí pod zemí

Láva ze sopky Kilauea může brzy zablokovat silnici, která je hlavní únikovou trasou pro obyvatele pobřežních oblastí největšího havajského ostrova. Láva místy vytvořila „fontány“ vysoké až šest metrů a zřejmě se dostala už i do blízkosti oceánu, což může vyvolat uvolnění toxických látek. Vymrštěný kus žhavého magmatu v sobotu vážně zranil muže, který pohyb lávy sledoval.

 

Živel sužuje obyvatele Havaje už třetí týden, podle záchranářů ale až nyní začal bezprostředně ohrožovat lidské životy. V sobotu bylo z okolí sopky nuceně vystěhováno kolem 2000 lidí, tisíce jich navíc opustily svá obydlí dobrovolně. Havajská národní garda se podle Reuters připravuje na další evakuace.

Muže těžce zranil vystřelený kámen přímo na jeho balkoně

Obyvatele ostrova a turisty, pro které je erupce Kilauey atrakcí, policie varovala před rychlým postupem valící se roztavené horniny, z níž mohou „vystřelovat“ až několikametrové žhavé kusy. Jeden z nich těžce zranil muže, který z balkonu svého bytu živel pozoroval.

Video Bez komentáře: Havajská sopka už donutila k evakuaci tisíce lidí
video

Bez komentáře: Havajská sopka už donutila k evakuaci tisíce lidí

Zdroj: USGS

Z trhlin unikají do ovzduší jedovaté plyny a popel, který pokrývá okolní stromy a obydlí. Láva už se podle některých médií dostala až k oceánu. V takovém případě hrozí uvolnění ještě většího množství  toxických plynů a dýmu, jež by obsahovaly kyselinu chlorovodíkovou a drobné částice skla. Lidem by hrozilo podráždění pokožky, očí a potíže s dechem, varují experti.

Pokud se postup lávy nezpomalí, hlavní silnici přehradí zřejmě už v noci na pondělí. Týmy záchranářů se snaží zprovoznit náhradní komunikaci, kterou zavalil vývěr magmatu v roce 2014. Mohutné buldozery odstraňují vrstvy ztvrdlé horniny v délce téměř dvou kilometrů.

Proudy magmatu podle vulkanologů putují i pod zemí a mohou proniknout na povrch i v místech vzdálených od kráteru sopky. Ten se v posledních hodinách znovu dvakrát probudil a vychrlil sloup dýmu a popela do výše tří kilometrů.

Podle vulkanologů může nynější stav trvat i několik měsíců. Obdobná situace nastala podle pamětníků v roce 1955, kdy Kilauea komplikovala obyvatelům ostrova život téměř tři měsíce.

/*json*/{"map":{"lat":19.40689289049796,"lng":-155.2833786,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":19.40665002825746,"lng":-155.28312110793456,"type":"1","description":"Kilauea"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/