Signály oteplení vztahů. Kim Čong-una potěšil koncert jihokorejských popových hvězd

Nedělní koncert jihokorejských popových hvězd, který se konal v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu, vůdce KLDR Kim Čong-una „hluboce dojal“. Uvedla to oficiální severokorejská agentura KCNA. Hudební akce nesla název Jaro přichází a severokorejský diktátor údajně vyjádřil naději, že bude následovat „úspěšný podzim“.

Kim Čong-un a jihokorejské popové hvězdy
Zdroj: Reuters/KCNA

„Náš drahý soudruh vůdce řekl, že se jeho srdce dmulo a že byl hluboce dojat pohledem na to, jak jeho lid upřímně jásá a jak si prohlubuje znalosti jihokorejské populární kultury,“ uvedla severokorejská agentura KCNA.

Kim na představení v pchjongjangském Velkém divadle dorazil se svou manželkou Ri Sol-ču, sestrou Kim Jo-čong a devadesátiletým Kim Jong-namem, oficiálně nejvyšším představitelem KLDR. Média Kim Čong-una zachytila, jak na koncertu tleská.

Podle agentury AFP byl prvním severokorejským vůdcem, který se představení jihokorejských umělců zúčastnil. Podle KCNA jim po koncertu „vyjádřil hluboké díky“. S některými umělci se Kim také vyfotil.

Jihokorejští hudebníci, mezi nimiž je známý zpěvák Čo Jong-pchil a K-popová dívčí skupina Red Velvet, vystoupí v Pchjongjangu ještě v úterý. Podle agentury Reuters by se navíc podobný hudební podnik mohl konat na podzim v Soulu.

KLDR je s Jižní Koreou od 50. let technicky stále ve válečném stavu, protože konflikt z let 1950 až 1953 byl ukončen pouze podpisem příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou. Nedávná olympiáda, které se zúčastnila severokorejská delegace, a nynější koncerty jsou podle světových médií nadějí na zlepšení vztahů mezi zeměmi na Korejském poloostrově.