Trump chce zakázat urychlovače střelby, podpoří i přísnější prověrky

Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že chce v USA zakázat urychlovače střelby, které snadno umožňují úpravu poloautomatických zbraní na automatické, se kterými lze za minutu vystřelit několik set nábojů. Podle sdělení Bílého domu zvažuje i zvýšení věkového limitu pro koupi zbraní. Dlouhodobou debatu o nutnosti více regulovat prodej zbraní zesílila střelba z minulého týdne na Floridě, při které zemřelo sedmnáct lidí.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Trump chce zakázat urychlovače střelby

„Před chvíli jsem podepsal dokument, který žádá generálního prokurátora, aby navrhl zakázat součástky, se kterými lze z legálně držené zbraně vytvořit samopal,“ uvedl Trump. Zmíněným dokumentem vyzval ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, který z titulu své funkce zastává i úřad generálního prokurátora, aby omezení prodeje připravil.

Dostupnost urychlovačů střelby není v USA dosud nijak omezená, zařízení stojí zhruba sto dolarů (2000 korun) a při jeho nákupu obchodník neprovádí žádné kontroly zájemcovy minulosti v trestních rejstřících.

Zařízení z běžně dostupných poloautomatických pušek vytvoří zbraň, ze které lze během minuty vypálit i několik set střel. Střelec totiž nemusí opětovně mačkat spoušť, kterou jen drží zmáčknutou, o střelbu v dávce se tak stará mechanismus díky zpětnému rázu.

Podle agentury Reuters by americký prezident takto obešel Kongres, kde podobný legislativní návrh zatím neprošel, a to navzdory loňskému masakru v Las Vegas, při kterém útočník automatickou puškou zabil 58 lidí. K útoku použil zmíněný urychlovač střelby, což tehdy na toto zařízení přivedlo velkou pozornost veřejnosti.

Snahy zavést přísnější pravidla při prodeji střelných zbraní byly dosud v USA marné, přestože řádění zběsilých střelců v zemi jen za posledních několik let zaplatily životem desítky lidí.

Sám prezident omezení prodeje zbraní dosud nikdy nakloněn nebyl a netajil se podporou Národní asociace držitelů zbraní (NRA), mocné lobbistické organizace, která Trumpovi finančně pomohla ve volební kampani.

Další možné změny? Přísnější prověrky i zvýšení věkové hranice

Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová v úterý zároveň uvedla, že Trump zvažuje zvýšit minimální věkovou hranici pro koupi poloautomatických zbraní v USA z 18 let na 21 let. Bílý dům předtím oznámil, že Trump podpoří zpřísnění systému bezpečnostních prověrek pro kupce zbraní. Na návrhu zákona pracují kongresmani obou parlamentních stran.

Přestože nejnovější kroky stále nesplňují požadavky aktivistů bojujících za zpřísnění zákona o držení zbraní, podle agentury Reuters reprezentují jistý posun v postoji prezidenta, který se během své volební kampaně v roce 2016 těšil podpoře zbrojní lobby.

Otázka držení zbraní je v USA mimořádně citlivá, neboť právo držet a nosit zbraň je zakotveno v ústavě. Několik amerických států má navíc zákonné výjimky pro dlouhé střelné zbraně, jako jsou pušky či brokovnice, které mohou legálně vlastnit i děti. Například ve Vermontu či Minnesotě si se souhlasem rodičů mohou pušku koupit i 14letí, poznamenal deník The New York Times.

Trump se ve středu ve Washingtonu týden po střelbě na škole ve floridském Parklandu setká s některými studenty a učiteli. Podrobnosti o setkání Bílý dům nezveřejnil, není ani známo, odkud delegace do hlavního města přijede. Média předpokládají, že debata se bude týkat kontroly prodeje zbraní. 

Stovka studentů z Parklandu bude zároveň za přísnější pravidla obchodu se zbraněmi demonstrovat ve floridském hlavním městě Tallahassee.

Video Studio 6
video

Trump se osobně setká se studenty parklandské střední školy