Turecko propustilo německého novináře Yücela. Ankara ho zadržovala rok

Turecko propustilo z vazby německo-tureckého novináře Denize Yücela, kterého Ankara rok zadržovala kvůli podezření z podpory terorismu. Dopisovatel listu Die Welt vzápětí na palubě německého vládního letadla odletěl ze země, informovala agentura AFP. Soud v Istanbulu přitom zároveň přijal obžalobu na Yücela, která pro něj žádá až 18 let vězení.

Video Zprávy ve 23
video

Z vazby propuštěný německý novinář odletěl z Istanbulu

„Nemáme žádné upozornění, že (Yücel) musí zůstat v zemi (Turecku),“ citoval odpoledne šéfredaktora Die Welt Ulfa Poschardta server listu Der Spiegel. Podle agentury AFP na palubě německého vládního letadla Yücel večer Istanbul skutečně opustil. Zda s ním cestuje i jeho žena Dilek, se kterou se po propuštění novinář setkal, není jasné. Nejasné je také to, kam má vládní stroj namířeno.

Podle agentury DPA se zdá, že Ankara možná povede proti Yücelovi proces podobně jako proti německému lidskoprávnímu aktivistovi Peterovi Steudtnerovi. Ten byl také obžalován z podpory terorismu, soud jej ale loni v říjnu propustil z vazby a on následně odletěl do Berlína. K dalším soudním stáním se odmítl vrátit.

Yücelův případ dlouhodobě zatěžoval turecko-německé vztahy. Podle Berlína novinář listu Die Welt jen dělal svou práci a zadržován byl z politických důvodů. Ankara vinila Yücela z šíření teroristické propagandy a z podněcování nenávisti. Prezident Recep Tayyip Erdogan o něm řekl, že patří ke kurdským separatistům a že je to německý agent.

Německá kancléřka Angela Merkelová hovořila o Yücelovi na čtvrtečním setkání s tureckým premiérem Binalim Yildirimem. Ten vyjádřil názor, že čtyřiačtyřicetiletý novinář bude brzy propuštěn.

V německých médiích se spekulovalo, že Ankara by Yücela mohla propustit výměnou za modernizaci svých tanků. Žurnalista ale takový obchod důrazně odmítl. Stejně tak učinila Merkelová, podle níž neexistuje mezi těmito otázkami spojitost. Také německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel popřel, že by Berlín s Ankarou uzavřel kvůli Yücelovi nějaký „obchod“ nebo že by Němci nabídli „protiplnění“. Podle něj s „otevíráním dveří v Istanbulu“ pomáhal i bývalý kancléř Gerhard Schröder.

Čtyřiačtyřicetiletý Yücel strávil ve vazbě rok. Reportér v polovině února loňského roku zveřejnil článek o údajném úniku e-mailů po útoku levicových hackerů na schránku tamního ministra energetiky Berata Albayraka, který je zetěm současného tureckého prezidenta Erdogana.

E-maily měly údajně dokazovat snahu tureckého vedení kontrolovat mediální skupiny v zemi a manipulovat veřejným míněním pomocí falešných účtů na sociálních sítích.

Ankara vinila Yücela z šíření teroristické propagandy a z podněcování nenávisti. Prezident Recep Tayyip Erdogan o něm řekl, že patří ke kurdským separatistům a že je to německý agent. Podle Berlína byl ovšem politickým vězněm. 

Podobným způsobem totiž turecké úřady podle neziskových organizací i západních politiků postupují proti celé řadě kritiků, kteří jsou režimu nepohodlní. Díky široké definici terorismu, jejíž změnu požaduje Evropská unie, mohou zatknout prakticky kohokoliv. Podle německého ministerstva zahraničí je v turecké vazbě z politických důvodů ještě pět německých občanů.