Doposud musely transgenderové osoby v Řecku pro úřední přepis prokazovat, že podstoupily operační zákrok pro změnu pohlaví, sterilizaci a psychiatrické vyšetření. Nyní stačí už jen čestné prohlášení ověřené soudem. Zákon se vztahuje na osoby starší 15 let.
Nikos Xydakis
„Slyšeli jsme příběhy existenciálních dramat velmi zranitelných lidí, kteří byli nuceni žít v temnotě. Připomínalo mi to směšné zákony o rozvodech, které v této zemi existovaly, podle nichž jste museli doslova přistihnout svého druha v posteli s někým jiným, abyste se mohl legálně rozejít.“
Církev: Transgender je duševní nemoc
Ortodoxní církev, která je v Řecku nejvlivnější, přijetí zákona označila za „ďáblův čin“. Tvrdí, že povede k destrukci sociální soudržnosti a spirituální nekróze lidí. Na základě doporučení metropolity Amvrosia budou kněží z Kalavryty až do soboty nechávat každé poledne zvonit po tři minuty umíráček. Kněží vyzvali úřady, aby zákon, který podle nich není „křesťanský ani řecký“, zrušily.
„Je pobuřující, že si někdo může změnit pohlaví za několik minut pouhým prohlášením. Je to v rozporu s tím, čím Bůh lidi obdařil. Kdo není v souladu se svým pohlavím, je duševně nemocen,“ uvedli kněží z diecése Kalavryta. Jako smrtelný hřích odsoudili i homosexualitu a varovali proti „jakékoli úchylce“. Dodali, že se obávají, že příště na řadu přijde zákon umožňující lidem s menšinovou sexuální orientací adoptovat děti.
„Transgenderová práva jsou lidská práva“
Naopak komunita transgender lidí přijetí zákona ocenila. Už před hlasováním před parlamentem vyvěsili transparent „transgenderová práva jsou lidská práva“ a uvedli, že zákon je zpožděný, protože mnoho lidí muselo snášet šikanu a diskriminaci.
V tom jim dávají za pravdu i odborníci, kteří se problematikou zabývají. „Máme telefonáty od lidí různého věku z celého Řecka,“ potvrdila britskému levicově orientovanému deníku Guardian klinická psycholožka Nancy Papathanasiová, která řídí poradnu pro lesby, gaye, bisexuály a transgender lidi (LGBT).
Počet proseb o pomoc i ve velkých městech je podle expertů „šokující“. Příčinou je podle nich nedostatek podpory i zdravotní péče. Papathanasiová popsala, že v důsledku diskusí o přijaté legislativě začali na linku volat lidé ze starší generace, kteří „až nyní porozuměli, co pociťují, že to má jméno“. „Poprvé otevřeně hovoříme o tom, o čem si nikdo mluvit netroufal,“ konstatovala klinická psycholožka.