Řecká církev zvoní umíráčkem. Nový zákon umožňující vybrat si pohlaví chápe jako čin satanův

Ortodoxní řecká církev protestuje proti novému zákonu, který usnadňuje úřední přepis změny pohlaví. V dokladech mohou mít lidé nyní zapsaný takový gender, jaký uznají za vhodné. Stačí k tomu pouze čestné prohlášení, není již nutné podstoupit lékařský zákrok a sterilizaci. Konzervativní metropolita Amvrosios z diecéze Kalavryta rozhodl, že v reakci se bude každé poledne až do soboty ze západořeckých kostelů linout zvuk umíráčku.

Aktivistka před řeckým parlamentem
Zdroj: Reuters Autor: Alkis Konstantinidis

Doposud musely transgenderové osoby v Řecku pro úřední přepis prokazovat, že podstoupily operační zákrok pro změnu pohlaví, sterilizaci a psychiatrické vyšetření. Nyní stačí už jen čestné prohlášení ověřené soudem. Zákon se vztahuje na osoby starší 15 let.

Pro legislativu se vyslovilo 171 členů řeckého parlamentu, v němž má navrch levice. Proti hlasovalo 114 zákonodárců. „Žádná tradice, žádné náboženství, žádný pohled na rodinu si nežádá, aby občané zůstali na okraji nebo byli vytlačeni do institucionálního či společenského zapomnění,“ argumentoval premiér Alexis Tsipras pro normu, jíž se sociálně konzervativní Řecko připojilo k nejliberálnějším členům Evropské unie, jako jsou Malta, Dánsko, Irsko či Norsko. 

Církev: Transgender je duševní nemoc

Ortodoxní církev, která je v Řecku nejvlivnější, přijetí zákona označila za „ďáblův čin“. Tvrdí, že povede k destrukci sociální soudržnosti a spirituální nekróze lidí. Na základě doporučení metropolity Amvrosia budou kněží z Kalavryty až do soboty nechávat každé poledne zvonit po tři minuty umíráček. Kněží vyzvali úřady, aby zákon, který podle nich není „křesťanský ani řecký“, zrušily.

„Je pobuřující, že si někdo může změnit pohlaví za několik minut pouhým prohlášením. Je to v rozporu s tím, čím Bůh lidi obdařil. Kdo není v souladu se svým pohlavím, je duševně nemocen,“ uvedli kněží z diecése Kalavryta. Jako smrtelný hřích odsoudili i homosexualitu a varovali proti „jakékoli úchylce“. Dodali, že se obávají, že příště na řadu přijde zákon umožňující lidem s menšinovou sexuální orientací adoptovat děti.

„Transgenderová práva jsou lidská práva“

Naopak komunita transgender lidí přijetí zákona ocenila. Už před hlasováním před parlamentem vyvěsili transparent „transgenderová práva jsou lidská práva“ a uvedli, že zákon je zpožděný, protože mnoho lidí muselo snášet šikanu a diskriminaci.

Aktivisté před řeckým parlamentem
Zdroj: Reuters
Autor: Alkis Konstantinidis

V tom jim dávají za pravdu i odborníci, kteří se problematikou zabývají. „Máme telefonáty od lidí různého věku z celého Řecka,“ potvrdila britskému levicově orientovanému deníku Guardian klinická psycholožka Nancy Papathanasiová, která řídí poradnu pro lesby, gaye, bisexuály a transgender lidi (LGBT).

Počet proseb o pomoc i ve velkých městech je podle expertů „šokující“. Příčinou je podle nich nedostatek podpory i zdravotní péče. Papathanasiová popsala, že v důsledku diskusí o přijaté legislativě začali na linku volat lidé ze starší generace, kteří „až nyní porozuměli, co pociťují, že to má jméno“. „Poprvé otevřeně hovoříme o tom, o čem si nikdo mluvit netroufal,“ konstatovala klinická psycholožka.