Kdo vypustil vlky na šumavském pomezí? Bavorsko vypsalo odměnu 260 tisíc korun

Odměnu 10 tisíc eur (téměř 260 tisíc korun) vypsalo Bavorsko za informace vedoucí k dopadení neznámého pachatele či pachatelů, kteří před týdnem otevřeli výběh s vlky v Národním parku Bavorský les. Z původních šesti vlků, kteří z obory uprchli, se ve volné přírodě stále ještě nachází tři. Dvě šelmy museli zaměstnanci národního parku zastřelit, třetí srazil vlak.

„Nadále visí ve vzduchu skandální podezření, že zvířata někdo vypustil úmyslně,“ uvedla bavorská ministryně životního prostředí Ulrike Scharfová. „To nemůžeme v žádném případě nechat jen tak,“ dodala. Pachatel či pachatelé, kteří výběh s vlky nedaleko bavorského městečka Ludwigsthal otevřeli, podle Scharfové mají na svědomí smrt uprchlých vlků a ohrozili i lidi v okolí.

Šest z devíti vlků, kteří se ve výběhu ohrazeném vysokým plotem necházeli, uprchlo v noci na minulý pátek. Bavorská policie se zpočátku domnívala, že jejich útěk zavinilo nedopatření. Později ale uvedla, že zvířata někdo do volné přírody vypustil úmyslně. Zámek z výběhu někdo odstranil, našel se nepoškozený nedaleko brány, uvedli policisté. Zda měl pachatel klíč, nebo otevřel zámek pomocí šperháku, ale nadále není jasné.

Na útěku jsou stále ještě tři vlci. První z šestice uprchlíků zahynul krátce po útěku, když ho srazil regionální vlak. Další dva po neúspěšných snahách o odchyt zastřelili zaměstnanci národního parku. Na pátrání po vlcích Němci spolupracují i s Národním parkem Šumava. Jednoho z vlků totiž spatřili v české části hraničního pohoří. Ludwigsthal leží necelých deset kilometrů od Železné Rudy na Klatovsku a přibližně 25 kilometrů od Kvildy na Prachaticku.

/*json*/{"map":{"lat":49.0606598296003,"lng":13.186203720506358,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.059160511178455,"lng":13.244233131408691,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Zástupci Národního parku Bavorský les už dříve upozornili, že chování vlků, kteří celý život žili v ohradě, nelze srovnávat s volně žijícími šelmami. Z lidí totiž nemají strach. Varovali proto, aby se lidé k vlkům ve volné přírodě nepřibližovali, nefotografovali je ani nekrmili.