Srážku autobusu s vlakem východně od Moskvy nepřežilo 16 lidí

Při železničním neštěstí východně od Moskvy přišlo o život 16 lidí. Původní zprávy hovořily o 19 až 21 mrtvých. Brzy ráno se poblíž města Vladimir srazil vlak s autobusem. Vyšetřovatelé jako příčinu neštěstí zvažují technickou závadu autobusu.

Zdroj: ČTK/TASS Autor: Russia's Emergency Situations Ministry

„Podle předběžných údajů zahynulo 16 lidí, včetně jednoho dítěte. Ostatní cestující, mezi kterými jsou nezletilí, byli převezeni do nemocnic s různě vážnými zraněními. Počet mrtvých a zraněných se upřesňuje,“ uvedl Vyšetřovací výbor, což je ruská obdoba americké FBI.

Tři dospělí a dvě děti z autobusu jsou na jednotce intenzivní péče, kde se je při životě snaží udržet tým specialistů, uvedly zdravotnické úřady. Děti jsou v kritickém stavu, stav dospělých označují lékaři za vážný.

Vlak byl na cestě z Petrohradu do Nižného Novgorodu a narazil do kazašského autobusu, který patrně vjel na železniční přejezd. V autobuse jelo z Kazachstánu do Moskvy podle úřadů 58 lidí: 56 cestujících z Uzbekistánu a dva řidiči, oba občané Kazachstánu.

Nehoda autobusu v Rusku
Zdroj: ČTK/TASS
Autor: Russia's Emergency Situations Ministry

Autobusu zřejmě na přejezdu vysadil motor

Všichni mrtví a zranění podle médií pocházejí právě z autobusu, který zřejmě vjel na koleje i přes výstražné znamení na semaforu; podle jiné verze autobus zastavil, protože měl poruchu na motoru, a to právě ve chvíli, kdy byl na přejezdu. Kazašský řidič autobusu přišel při srážce o život.

„Autobus byl vyrobený v roce 1990. Porouchal se poprvé,“ tvrdil podle serveru Newsru.com jeden z dvou střídajících se řidičů, Sarman Nurgali, který nehodu přežil; jeho kolega, který byl zrovna za volantem, zahynul. „Měli jsme slabou baterii, a tak jsme nemohli nastartovat. Pak jsme ho chtěli roztlačit,“ dodal.

Autobus podle agentury Interfax jel oklikou, aby se vyhnul stanovišti dopravních strážníků, kde by se při kontrole mohlo přijít na to, že nesmí přepravovat cestující. „Příčinou tragédie se mohla stát technická závada autobusu, porušení pravidel silničního provozu řidičem autobusu, anebo porušení předpisů železničáři,“ sdělil Vyšetřovací výbor.

Ruské dráhy uvedly, že přednosta blízkého nádraží o překážce na kolejích vyrozuměl posádku blížícího se vlaku. Strojvedoucí začal intenzivně brzdit, podařilo se mu sice snížit rychlost, ale vzhledem k nedostatečné vzdálenosti od překážky už nedokázal srážce zabránit.