U Velikonočního ostrova vznikne mořská rezervace o velikosti dvojnásobku Německa

Kolem chilského Velikonočního ostrova v Tichém oceánu vznikne největší mořská přírodní rezervace v Latinské Americe. Rozhodli o tom obyvatelé ostrova v nedělním referendu.

Velikonoční ostrov se nachází asi 3700 kilometrů od pobřeží Jižní Ameriky. Účast v referendu byla nejvyšší v historii ostrova, 73 procent lidí se v něm vyslovilo pro to, aby byla exkluzivní ekonomická zóna ostrova uchráněna od komerčního rybolovu nebo těžby.

„Vytvoří se tak největší chráněná oblast v Latinské Americe, co se týče mořských pobřežních vod,“ uvedl chilský ministr životního prostředí Marcelo Mena. Chráněná oblast bude na rozloze 720 tisíc kilometrů čtverečních, což je asi dvakrát tak velké území jako Německo.

Rezervaci bude spravovat vláda a zástupci domorodého obyvatelstva Velikonočního ostrova. Ostrov spravovaný Chile, jemuž se v domorodém jazyce říká Rapa Nui (Velká země), obývá asi 5000 lidí, z toho zhruba 40 procent tvoří Polynésané.

Tuňáci
Zdroj: isifa/Reporters
Autor: Nick Hannes

Rozhodnutí přivítali ochránci životního prostředí. „Hlavním problémem Rapa Nui je ilegální rybolov,“ vysvětlil ekolog Maximiliano Bello. V oblasti se loví zejména tuňáci, žraloci a mečouni. Podle Bella je tam loví ilegálně i řada cizinců, mimo jiné z Japonska, Číny, ale i ze zemí EU, například Španělska.

„Toto je historický moment pro zachování světového oceánu a ochranu prostředí a kultury Rapa Nui. Jsme nadšeni, že poté, co jsme pracovali více než pět let s komunitou, vyjádřili (obyvatelé) Rapa Nui podporu chráněné mořské oblasti. Doufáme, že prezident návrh schválí,“ prohlásil ředitel Pew Bertarelli Ocean Legacy Project Matt Rand.

„Rapa Nui si zvolil ochranu životního prostředí, kultury a svých tradic před vykořisťováním. To by mělo být oceněno. Doufejme, že to nastaví kurz pro zbytek našeho světa,“ dodal Rand.

Velikonoční ostrov
Zdroj: REUTERS
Autor: Carlos Barria

Část Velikonočního ostrova je už nyní národním parkem, který byl v roce 1995 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Proslavily ho zejména tajemné obří sochy, zvané moai.

Tyto lidské postavy s velkou hlavou a bez nohou vytvořili domorodí obyvatelé ve 13. až 15. století. Původně jich bylo na ostrově zhruba 900, největší z nich měřila asi 10 metrů a vážila kolem 82 tun.

Velikonoční ostrov
Zdroj: REUTERS
Autor: Carlos Barria

Dlouho bylo záhadou, jak tak obří sochy obyvatelé ostrova přemisťovali. Jednu z možností ověřil v roce 1986 přímo na ostrově po boku norského cestovatele Thora Heyerdahla český technik Pavel Pavel. „Rozhýbal jsem je ze strany na stranu, podobně jako chodil golem v Císařově pekaři,“ vysvětlil Pavel svou metodu.

Vůbec největší mořská rezervace na planetě má vzniknout u Antarktidy. Nová zóna v oblasti Rossova moře a ve východní části Antarktidy bude zabírat rozlohu více než 1,55 milionu čtverečních kilometrů.

Podobně obří je i rezervace Papahanaumokuakea, kterou rozšířil prezident Barack Obama od Havaje až po atol Midway. Nyní je ale v ohrožení. Nový šéf Bílého domu Donald Trump totiž podepsal dekret, jímž instruoval ministerstvo vnitra, aby přezkoumalo status národní památky na různých místech USA včetně Midwaye.

/*json*/{"map":{"lat":-27.12841105597623,"lng":-68.73581949999999,"zoom":3,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-27.092141037744,"lng":-109.35379028320312,"type":"1","description":"Velikonoční ostrov"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/