Muslim Židovce zlámal kosti a hodil ji z balkonu, Francie se zdráhá mluvit o terorismu

Francouzská židovská komunita vede s úřady spor o brutální vraždu 65leté Sary Halimiové v Paříži. Před třemi měsíci ji ubil k smrti a vyhodil z okna muslimský mladík. Případ je vyšetřován jako vražda, podle rodiny ale nese všechny znaky antisemitského teroristického činu.

Video Události
video

Spor o vraždu Židovky v Paříži

Halimiová spala, když k ní v noci přelezl přes balkony soused, kterého znala, a začal ji mučit. Podle svědků u toho křičel „Alláh je veliký“. „Říct, že ji zasypal ranami, je slabý výraz pro to, co se stalo. On ji zmasakroval holýma rukama. Zmasakroval ji. Třicet zlomenin!,“ připomíná bratr oběti.

Vrah nakonec ženu vyhodil z třetího patra – v bezvědomí, ale stále naživu. Židovská komunita se vzápětí zmobilizovala. Nepochybuje o tom, že židé jsou jedním z hlavních terčů islámských teroristů, jak ukázal třeba atentát v košer lahůdkářství v lednu roku 2015.

Dům, ve kterém se vražda odehrála
Zdroj: ČT24

Jenže recidivista Kobili Traoré je od svého zadržení na psychiatrii a vyšetřovatelé ho ještě nevyslechli. V předvečer vraždy údajně strávil nějaký čas v nedaleké mešitě, známé tím, že tam chodí radikálové.

„Mám pocit, že prokuratura a dnes i vyšetřující soudce mají v úmyslu tento případ zbanalizovat, vyhnout se přitěžující okolnosti antisemitského terorismu,“ konstatoval právník rodiny Halimiové Jean-Alexandre Buchinger.

Francouzští židé jsou přesvědčení o tom, že Halimiová zemřela právě kvůli svému vyznání. A obávají se, že soud prohlásí vraha za nepříčetného. „Od začátku jsem kritizoval ten ošklivý zvyk, že se islamistické vraždy stávají případem pro psychiatry. Jistěže je to blouznivec, ale když zaútočíte kladivem na policistu, taky nejste úplný příklad rovnováhy,“ podotkl právník sestry Halimiové Gilles-William Goldnadel.

Napadení policisty u katedrály Notre Dame začátkem června úřady začaly vyšetřovat jako terorismus okamžitě, u vraždy Halimiové zatím stále váhají. A nevylučují, že případ přehodnotí, až budou moci vraha vyslechnout.

Neklid vládne i mezi francouzskými muslimy. Ti mají obavy, že kvůli zločinům islámských fanatiků se sami stanou terčem odvet. Koncem června už se jeden muž pokusil najet autem do lidí u jedné z pařížských mešit.