Tillerson chválil odvahu, s jakou Turci vzdorovali puči. O čistkách mlčel

Šéf americké diplomacie Rex Tillerson při návštěvě Istanbulu pochválil odvahu Turků, se kterou při loňském pokusu o vojenský převrat bránili demokracii. Rozsáhlé společenské čistky, jež po udržení statu quo rozpoutal režim prezidenta Recepa Erdogana, americký ministr nezmínil vůbec.

Rex Tillerson
Zdroj: REUTERS Autor: Murad Sezer

Tillerson se v největším tureckém městě zúčastnil slavnostního zahájení konference o těžbě ropy a plynu, kde získal ocenění za čtyři desetiletí práce v tomto odvětví. Mimo jiné tam prohlásil, že Spojené státy považují Turecko za svého partnera v prosazování větší energetické bezpečnosti v regionu.

„Zažíváme zde významné chvíle. Téměř před rokem se turecký lid – stateční muži a ženy – postavil proti pučistům a bránil svou demokracii,“ prohlásil Tillerson. „Využívám tohoto okamžiku, abych vyzdvihl jejich odvahu a uctil oběti událostí z 15. července 2016.“

Ve zmíněný den část armády s pomocí tanků a vzdušných sil přepadla parlament a pokusila se převzít kontrolu nad dopravní infrastrukturou ve snaze svrhnout vládu. Puč ale selhal, když tisíce Turků vyšly do ulic v odpovědi na výzvu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby se proti převratu postavily. Více než 240 lidí, z nich mnoho civilistů, té noci přišlo o život.

Čistky se dotkly sta tisíc lidí

Od neúspěšného převratu bylo ale Erdoganovým režimem více než sto tisíc lidí propuštěno nebo dočasně zbaveno práce ve státní správě, policii, vojenském i soukromém sektoru. Asi čtyřicet tisíc lidí bylo uvězněno. Organizace na ochranu lidských práv tureckou vládu viní, že využila převratu jako záminky k potlačování opozice a kritických hlasů.

Prohlášení ministra, který se v den svého příletu do Malé Asie sešel i s prezidentem Erdoganem i s ministrem zahraničí Mevlütem Cavusogluem, částečně naplňuje naděje Ankary, která doufala, že se s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu zlepší americko-turecké vztahy.

Země ale nadále neskrývá rozladění nad Trumpovým rozhodnutím podporovat zbraněmi a leteckými útoky kurdské milice v Sýrii, které v současnosti dobývají město Rakka – baštu teroristické organizace Islámský stát (IS). Turecko označuje kurdské povstalce za teroristy.