Současné problémy vyřeší spíš Merkelová než Trump, věří obyvatelé zemí G20

Obyvatelé zemí G20 věří mnohem více německé kancléřce Angele Merkelové než americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že zvolí správné kroky k řešení problémů současného světa. A to dokonce i ve Spojených státech.

Angela Merkelová a Donald Trump
Zdroj: Reuters

Ukázal to průzkum institutu Pew Research Center. Největší důvěře se v této otázce Merkelová těší v Německu s 81 procenty, Trumpovi zde důvěřuje jen 11 procent lidí. Velmi výrazný rozdíl je mezi oběma politiky také ve Francii (65 procentních bodů ve prospěch Merkelové), Jižní Koreji (57 procentních bodů) nebo Británii (46 procentních bodů).

Německá kancléřka se větší důvěře těší třeba také v Japonsku (o 43 procentních bodů), Mexiku (o 25 procentních bodů) a Argentině (o 13 procentních bodů). V posledních dvou jmenovaných zemích ale důvěra v Merkelovou nepřesahuje 30 procent.

Pohledy Trumpa a Merkelové, kteří jsou považováni za nejdůležitější politiky Západu, se výrazně liší například v otázkách volného obchodu nebo ochrany klimatu. Právě o nich budou diskutovat i na summitu skupiny velkých ekonomik G20 v Hamburku, kterého se účastní i Donald Trump.